20.04.08 Plemena

Singapurská kočka

Historie
Někdy tuto kočku můžeme také nalézt pod pojmem singapura.Jméno tohoto plemena je odvozeno od malé republiky v jihovýchodní Asii. V roce 1975 bylo odtud několik koček dovezeno do USA. Krátce nato bylo plemeno vystavováno a oficiálně uznáno, většinou chovatelských asociací.  Dodnes jevšak chována a prakticky známá jen v USA, v Evropě je velmi vzácná.


Standard
Tělo: Pokud si pořídíte singapuru, nedivte se, že vám moc nevyroste. Dosahuje malé až střední  velikosti. Tělo působí kompaktním dojmem, ale nesmí být podstadité. I přesto, že tato kočka nenabývá velkých rozměrů, jsou její nohy poměrně svalnaté a tlapky oválné. Ocas je poměrně dlouhý, někdy může být středně dlouhý a špička ocasu by měla být lehce zakulacená.
Hlava: Zvláštností této kočky je, že její zakulacená hlava je posazena na dosti krátkém krku, až nepřiměřeně krátkém ke zbytku těla. Uši jsou až nápadně velké, poměrně špičaté a posazeny vysoko na hlavě, což dává kočce neustálý ostražitý výraz. Oči musí mít mandlový tvar a měly by být zelené. Víčka oči mají světle hnědé až tmavě hnědé lemování, stejně tak jako nepříliš velký nos.
Srst: Srst singapurské kočky je krátká, na dotek kašmírově jemná a téměř bez podsady, což tvoří to, že srst přiléhá k tělu a nepůsobí nadýcahným dojmem.
Barvy: Toto plemeno je všeobecně  uznáváno jen v jediné barvě, a to v tmavě hnědé se slonovinovým podkladem. Povoleny jsou proužky na některých částech těla - jen na vnitřní straně předních a zadních končetin. Proužky na ocase jsou považovány za diskvalifikující vadu.


Charakter
Jsou sice trochu plaché, ale jinak mají singapury milou a velmi přátelskou povahu. Lidem, kteří se o ně starají bývají často velmi oddány. Jsou velmi hravé, a to platí od útlého věku až po stáří. Mají klidnou povahu, ale díky tomu, že jsou velmi zvědavé, mohou někdy způsobit v bytě nepořádek.


Péče
Čas, který musíte věnovat péči o srst u tohoto plemena, je jen velmi minimální. Postačí, když srst jednou týdně vykartáčujete kartáčem z prasečích štětin či obyčejným kartáčem a přetřete srst semišovým hadříkem pro zdůraznění lesku srst. Konce drápků zastříhávejte jen pokud je to nutné a u čištění uší postupujte stejně, jako u ostatních plemen.

Text: Veronika Hůlová