11.11.08 Výchova a výcvik

Skáče na lidi


Pro psa je přirozené vítat člověka olizováním obličeje. Vzhledem k tomu, že člověk je vysoký, pes se snaží dosáhnout mu na obličej skákáním. Některý pes tak vítá jen svého pána a příslušníky své smečky, jiní do této všeobjímající lásky zahrnují jakéhokoliv člověka, kterého potkají. Toto chování má prapůvod ve vítání psích rodičů, kteří vyvrhují žebrajícím štěňatům, olizujícím jejich koutky, potravu po návratu z lovu.
 
Tento zvyk je často nepříjemný a může být dokonce i nebezpečný, pokud se jedná o velké plemeno. Když pes skočí na nepřipraveného člověka, může dojít k úrazu. U malých dětí nebo starších lidí takto snadno vznikají vážná zranění hlavy, případně nebezpečné zlomeniny krčku stehenní kosti. Nemalou roli zde sehraje taky šok. Dále je nepříjemné, když pes svými packami umaže náš nebo cizí oděv.

Snažte se tento zvyk odnaučit psa nejprve doma. Při vítání se ke psu sehnete a ruku mu dáte nad čumák a oči a hladíte ho u země . Při samotném výskoku proti psovi namiřte koleno a použijte zákazový povel Ne nebo Nesmíš. Další možnost je naučit psa při vítání sedět, případně vítat se s ním na místě. Pes musí pochopit, že přivítání bude následovat, jen když bude klidně sedět.
 
Jestliže pes pochopil, že na vás se neskáče, ale zkouší to na návštěvy nebo procházející lidi venku, na situaci se připravte. Až přijde návštěva, psa připněte na vodítko, pak teprve otevřete návštěvě dveře. Kdykoliv se pes pokusí vyskočit (nejlépe, když zachytíte tuto jeho tendenci již při jeho přikrčení před výskokem) trhněte vodítkem a vydejte zákazový povel a pak povel sedni. Pokud si pes sedne a přestane vyskakovat,  pochvalte ho a požádejte návštěvu, aby ho pohladila.

Necvičeného, temperamentního a skákajícího psa na návštěvy raději nevypouštějte. Dokud se s ním nenaučíte situaci zvládat, je lépe ho zavřít do kotce nebo do jiného pokoje.
 
Jakmile pes zvládá cvik na krátkém vodítku, procvičujte ho na vodítku delším s instruovaným člověkem. Nezapomeňte psa chválit, jestliže měl tendenci k vyskakování a uposlechl váš zákazový povel. Za každé potlačené vyskočení ho odměňte pamlskem. Pokud pes vyskakuje, proveďte obrat vzad, udělejte kolečko, vraťte se zpět a zkuste cvik znova. Takto se vracejte, až pes zvládne setkání bez výskoku a uposlechne váš povel. Procvičujte cvik s různými lidmi, upevňujte nácvik přivolání, zkoušejte a posilujte pak tuto dovednost u psa na volno. Pokud nereaguje ještě žádoucím způsobem, vraťte se opět k procvičování cviku na vodítku.

Text: Mgr.Dana Bočková
www.utulky.estranky.cz

Foto: Aneta Karvánková