18.04.17 Plemena

Skotská klapouchá kočka

Historie

V roce 1961 se ve Skotsku v jednom vrhu domácí kočky narodilo spontánně bílé kotě se sklopenýma ušima. Tento kocourek dostalo jméno Snowball, jeho netradiční vzhled vzbudil zájem šlechtitelů koček. S pomocí různých domácích koček a britské krátkosrsté kočky byla zvláštní mutace, která způsobovala sklopené uši, standardizována do nového plemene pod jménem Scottish Fold neboli skotská klapouchá kočka. Faktor, který tento znak zapříčiňuje, se dědí dominantně. Bohužel se ukázalo, že tento gen nezpůsobuje jen roztomile sklopené uši, ale může vést také k deformacím na chrupavkách nebo jiných částech těla, především pokud sklopené uši mají oba rodiče. Rovněž z tohoto důvodu stáhla anglická zastřešující organizace v té době již vydané předběžné uznání tohoto plemene. Mezitím byly exportovány klapouché kočky do Ameriky, kde se plemeno stále šlechtilo. Protože gen může vést k odchylkám na chrupavkách v homozygotní formě, nejsou nikdy kříženy dvě kočky se sklopenýma ušima. Ke šlechtění se používaly kočky se stojícíma ušima z linií Fold (Scottish Straights), v Evropě se pro chov používaly zejména britské krátkosrsté kočky, v USA americké krátkosrsté kočky. Koťata skotské klapouché mají v prvních týdnech života stojící uši. Ve věku okolo čtyř týdnů se ouška koťat, která nesou gen pro klapouchost, sklopí. Ostatním zůstanou stojící uši (Scottish Straights). Plemeno uznávají chovatelské organizace CFA, TICA. Existuje také polodlouhosrstá skotská klapouchá kočka, tzv. Highland Fold.

Vzhled

Nejcharakterističtějším znakem jsou sklopená ouška na kulaté hlavě, které dodávají kočce roztomilý výraz připomínající sovu. Jedná se o středně velkou kočku o hmotnosti v rozmezí 2,5 až 6 kg. Srst má krátkou, ale hustou. Je elastická a měkká, k tělu dobře přiléhající. Může mít všechny barvy, pokud jsou „přírodní“. Časté barvy jsou modrá, červená, černá a krémová, eventuálně s bílou nebo tabby kresbou, ale vyskytuje se i čistě bílá. Hlava je kulatá a robustní. Má široké čelisti, kulatou bradu a plné tváře, a to především u kocourů. Nos je krátký a široký, bez „stopu“. Uši jsou široce postavené, posazené takovým způsobem, že jejich vrchní část visí dolů a přikrývá ušní otvor. Oči jsou velké a kulaté, odkryté a široce posazené. Jejich barva odpovídá zbarvení těla kočky. Skotská klapouchá kočka je pevné, harmonické postavy. Tělo je krátké, silné, nízké a kompaktní. Ramena a stehna jsou stejně široká, hrudník je objemný a široký. Nohy jsou středně dlouhé a pevné, s kulatými a půvabnými tlapami. Ocas není příliš dlouhý, je u kořene tlustý a na konci zašpičatělý.

Povaha

Skotská klapouchá kočka má vyrovnaný charakter a velkou vázanost na svůj dům a člověka, přesto se dokáže přizpůsobit novému prostředí a lidem. Je nenáročná a klidná, i když má moc ráda společné hry a mazlení. Její povaha je přátelská a věrná. Často si vytvoří blízký vztah k jedné osobě v rodině, kterou následně doprovází na každém kroku. Je stále dobře naladěná. Je tichá, mňouká jemně, když chce vyjádřit, že má například hlad. Jen tak něco ji nerozhází, i v rušných rodinách s malými dětmi se cítí dobře. Je mírumilovná a skoro vůbec nepoužívá drápky. S ostatními kočkami vychází dobře a snese se i se psy. Je velmi ráda ve společnosti, ale většina z těchto koček dobře vydrží jeden den sama, aniž by s tím měla nějaké problémy. Pokud by však měla zůstávat doma často sama, je lepší pořídit si kočky dvě, aby si vzájemně dělaly společnost.

Péče

Skotská klapouchá kočka nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Mnoho lidí si myslí, že jsou tyto kočky náchylnější na záněty, ale není to pravda. Samozřejmě je vhodné uši aspoň dvakrát měsíčně čistit.

Zdroj: Encyklopedie koček, Esther J.J. Verhoff-Verhallenová; standard plemene

Foto: pixabay.com