11.06.17 Pomůcky

Škrabadlo je pro kočky nutnost

Kočka si škrábáním nejen obrušuje drápky, ale zároveň si značí své teritorium a protahuje svaly. Aby se terčem zájmu nestala sedačka nebo oblíbené křeslo, je nutné pořídit domů škrabadlo. Jaké zásady by mělo splňovat?

Mělo by být tak vysoké, aby kočka stojící na zadních nohách mohla pohodlně škrábat s nataženými předními tlapkami.

Velmi důležitá je stabilita. Nemělo by se viklat a v žádném případě ho nesmí kočka převrátit nebo posouvat, když se o něj opře. To by ji okamžitě odradilo.

Zaměřte se také na vhodné umístění. Označení teritoria musí být pro kočku smysluplné. Obecně se doporučuje instalovat ho při vstupu do místnosti. Kočkám se líbí také místa u okna. Pokud jsou na škrabadle odpočívací plochy, může z něj pozorovat ptáčky a dění za oknem.

Jestliže to bytové podmínky umožňují, je dobré mít doma více škrabadel, aby kočka měla vždy nějaké poblíž, když dostane chuť si zaškrábat (potřeba se násobí, pokud máte doma koček víc). Všechno nemusí být jen kupovaná škrabadla, dobře poslouží i sloupek ovinutý sisalovým lanem, kus dřeva či koberec připevněný na zeď.

Kočky mají na tlapkách pachové žlázky, takže na poškrábaných místech kromě vizuální značky nechávají i svůj charakteristický pach. Aby si kočka škrabadlo oblíbila, měla by se z něj cítit. Jestliže začne škrábat jinde, přeneste ji ke škrabadlu, uchopte jí tlapky a naznačte jí škrábání.

Někdy pomůže, když škrabadlo kočce zatraktivníte pár kapkami kozlíku lékařského, šantou kočičí nebo sprejem Feliway.

Škrabadla můžete vybírat například zde: /skrabadla-odpocivadla-kocky