05.02.23 Zdraví a nemoci

Slintání u koček

Někdy je těžké určit, zda to, co kočka dělá, je normální. Například slintání. Je to běžné, nebo je třeba se obávat? 

Některé kočky při mazlení slintají, protože jsou šťastné a uvolněné. Možná si spojují náklonnost majitele se spokojeností, kterou cítily jako koťata kojená matkou. Často slintání doprovází i vrnění, přešlapování nebo otírání. Toto "spokojené slintání" se obvykle projevuje již v raném věku, takže zpozorněte, pokud začne náhle slintat starší kočka, když to předtím nikdy nedělala. Jiné kočky zase slintají z nervozity a nevolnosti, třeba při jízdě autem. Ovšem slintání může poukazovat i na onemocnění nebo problémy se zuby. Může to také znamenat, že vaše kočka nechce nebo nemůže polykat. Nadměrnou tvorbu slin mohou vyvolat také léky. Sečteno a podtrženo, pokud vaše kočka začala náhle slintat (a nedělala to nikdy předtím), měli byste odhalit příčinu. Důležité je sledovat, jak se kočka chová, jestli bez problémů přijímá potravu, pije, vyměšuje a jak je aktivní.

Proč kočky slintají?
Existuje několik základních zdravotních důvodů, které mohou způsobovat slintání. Mezi nejčastější patří následující.

Onemocnění zubů
Kočky s onemocněním zubů, které může spočívat v gingivitidě (zánětu dásní), stomatitidě (zánětu dutiny ústní) a zubním kameni, mohou slintat. Kromě slinění může kočka s onemocněním zubů mít potíže s příjmem potravy, žvýkat s hlavou na stranu, dávat přednost měkkému krmivu před  granulemi. Charakteristický je i nepříjemný zápach z tlamy. Veterinář by měl kočku vyšetřit a posoudit, zda potřebuje zubní ošetření a odstranění zubního kamene.

Další možné příčiny
Infekce horních cest dýchacích
Úraz (např. popálení způsobené žvýkáním elektrických kabelů)
Ucpání trávicího traktu
Cizí těleso v žaludku nebo tenkém střevě
Onemocnění jater, ledvin, pankreatitida, hypertyreóza
Neurologické onemocnění atd.
.
Hořká chuť
Kočky mohou slintat, pokud ochutnají něco hořkého, například perorální léky. Slintání může být v tomto případě poměrně silné. Po podání léků zkuste kočce nabídnout vodu nebo pamlsek, abyste jí pomohli vyplavit nepříjemnou chuť z tlamy.

Kdy byste měli kvůli slintání kočky zavolat veterináře?
Pokud je slintání doprovázeno:
Nechutenstvím nebo sníženou chutí k jídlu
Zvracením
Úbytkem hmotnosti
Infekcí dýchacích cest (kýchání/výtok z nosu)
Letargií

Veterinář zkontroluje dutinu ústní, mízní uzliny a celkový zdravotní stav zvířete. V případě potřeby provede další vyšetření a laboratorní testy.

Foto: Pexels.com