11.11.23 Život s kočkou

Sociální chování koček ovlivňují hormony i střevní mikrobiom

Nedávná studie odhalila souvislosti mezi hormony, střevním mikrobem a sociálním chováním koček žijících ve společné domácnosti.

Studie zkoumala souvislosti mezi hladinou hormonů koček, jejich střevním mikrobiomem a sociálním chováním. Cílem bylo objasnit, jak tato samotářská zvířata žijí ve větších skupinách. Hikari Koyasu z Azabu University v japonské Kanagawě a jeho tým prezentovali tato zjištění v časopise PLOS ONE.

Většina kočkovitých šelem vykazuje samotářské a teritoriální chování, ale kočky domácí často žijí ve velkých skupinách, například v kočičích útulcích, což vyvolává otázku, jaké strategie používají k vytváření sociálních skupin. Společenské chování koček mohou ovlivňovat hormony a směs různých druhů mikrobů žijících v jejich střevech (střevní mikrobiom). Studium těchto faktorů by mohlo pomoci objasnit skupinovou dynamiku koček.

V tomto duchu Koyasu a jeho kolegové provedli dvoutýdenní studii tří různých skupin pěti koček žijících společně v útulku. Pomocí videokamer pozorovali jejich chování, měřili hladiny hormonů v jejich moči a sbírali výkaly, aby vyhodnotili směs mikrobiálních druhů ve střevech.

Statistická analýza dat odhalila, že kočky s vysokou hladinou hormonů kortizolu a testosteronu měly méně kontaktů s ostatními kočkami a ty s vysokou hladinou testosteronu se častěji pokoušely o útěk. Naproti tomu kočky s nízkou hladinou kortizolu a testosteronu byly v interakci s ostatními kočkami tolerantnější. Výzkumníci také zjistili větší podobnost střevních mikrobiomů koček, které byly častěji v kontaktu s ostatními, a našli souvislosti mezi střevním mikrobiomem, sociálním chováním a hladinou kortizolu. 

Mezitím, v rozporu s očekáváním vědců na základě výzkumu zvířat, která obvykle žijí ve skupinách, kočky s vysokou hladinou hormonu oxytocinu si nevytvářely silnější přátelské vazby. To naznačuje, že oxytocin může u typicky samotářských zvířat žijících ve skupinách fungovat jinak než u zvířat, která žijí obvykle ve skupinách.

Vědci nastiňují možné směry budoucího výzkumu, který by měl prohloubit porozumění dynamice koček žijících v jedné domácnosti, jako je například následná studie, která by kočky pozorovala několik měsíců, a ne jen dva týdny, a výzkumy, které by odhalily příčinné vztahy mezi hormony a sociálním chováním.

Autoři dodávají: "Nízké koncentrace testosteronu a kortizolu u koček jim umožnily sdílet prostor a žít společně, ale čím vyšší je hladina oxytocinu, tím projevovaly méně přátelské chování a byly víc samotářské.“

Zdroj: PLOS
Foto: Pexels.com