O tom, že má být pes pochválen, když přijde na zavolání, se netřeba rozepisovat. Měli bychom se ale zabývat i otázkou, co to vlastně ta odměna je.
Máme-li dojem, že jsme psa odměnili a pochválili, automaticky to neznamená, že i on se tak cítí. Zapamatujte si, že odměna se nevnucuje, protože pak už to žádná odměna není. Nabízená věc či činnost pak může být pro psa nezajímavá, někdy dokonce odporná.
V zásadě lze říci, že pro psa je odměnou vše, co by chtěl mít, jíst nebo dělat. Chce-li pohladit, pak je to pro něj odměna. Má-li však náladu si hrát, tak ho mazlením v posteli moc nepotěšíte. Především ve venkovním prostředí je většina psů „aktivně“ nakaděná, a není proto tolik nadšená, když je hladíte.
Pokuste se rozpoznat, z čeho by mohl mít váš čtyřnohý přítel radost, a cíleně mu to dopřejte jako odměnu za požadované chování nebo splnění povelu.
Pobíhá jen tak bezcílně a mírně zmateně? Pak by pro něj byla v daném okamžiku odměnou společná hra. Nebo se nemůže dočkat, až ho konečně pustíte z vodítka? Požadujte po něm splnění povelu, který dobře zvládá, a jako odměnu mu dopřejte vytouženou svobodu, přičemž mu dejte slovní pokyn, například „běž“. Časem zjistí, že tento pokyn znamená konec výcviku a že má tedy přestávku.
Pouhá pochvala?
A není možné psa prostě pochválit, nestačí to? Tady je třeba uvědomit si několik věcí. Psi nerozumí lidské řeči a velmi obtížně se učí poznávat souvislost mezi vyslovenými hláskami a jejich významem. Pro psy, kteří jsou vychováváni podle zastaralého principu pochvala a trest, znamenají slova chvály fakt, že nebude následovat trest. Pro psa to samozřejmě znamená úlevu, když zjistí, že mu případný trest v dané situaci nehrozí.
Při obtížnějším tréninku může být odměnou i absolvování oblíbených cviků. Musí jít však skutečně o cviky, z kterých má pes velkou radost (například různé výskoky apod.). Budete-li na něj navíc mluvit přátelským tónem, bude to vnímat jako milou pozornost z vaší strany, která ho může motivovat. Nic víc a nic míň. Vaše chvála bude účinnější, když ji vyřknete v momentě, kdy se pes beztak raduje. A ještě lepší vazby dosáhnete, když psa pochválíte bezprostředně předtím, než se začne z něčeho bouřlivě radovat. Pak si spojí vaši chválu s pozitivními emocemi. Budete-li svého psa chválit výkřiky nadšení, přenesete na něj svou radostnou náladu. Vaše radost bude společná!
Lákání psa na vidinu „odměny“ je při prvních tréninkových krocích v pořádku. Při dalším tréninku by měl pes odměnu vnímat a dostávat, když určitým způsobem zareaguje. Pamatujte, že pes si může spojit odměnu s požadovaným jednáním, jen když mu ji dopřejete do několika vteřin po splnění vašeho přání.
Různé typy odměn:
Hry – házení míčku, přetahování, hra na honěnou atd.
Oblíbené hračky – bavlněný uzel, míček, kong, plyšák atd.
Pamlsky – sušené pochoutky (uši, plíce…), sušené maso, psí sušenky, žvýkací pochoutky, piškoty (v omezeném množství), vařené maso, kousky sýra atd.
Pamatujte, že odměny je dobré střídat, aby psovi nezevšednily. Například, dostane-li při každém přiběhnutí na zavolání jen kousek piškotu, nebude běhat s takovým nadšením, jako když budete pamlsky obměňovat. Tu dostane kousek sušeného masa, příště zase kousek sýra, jindy schmakos… Pes se bude těšit na to, co mu páníček nabídne za pochoutku… Výsledkem bude větší ochota a nadšení při plnění různých povelů.
Zdroje: Karina Mahnke, Pes – základní výcvik Sedni, Zůstaň, Ke mně, vydalo nakladatelství Grada
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.