18.10.10 Život s kočkou

Stále něco nového!

Díky pravidelným pochůzkám, které absolvuje kočka stejnou cestou a ve stejném čase, si brzy obtiskne váš byt do paměti...  

Pastva nejen pro oči

Venku se okolní svět kočky mění, rostliny rostou v závislosti na ročním období, kočičí sousedé jsou zdrojem změny a kromě toho musí kočka také lovit. Váš byt je však stále stejný. Přitom kočky patří k nejzvědavějším tvorům na světě. Když odložíte svou tašku s nákupem, kdo do ní skočí? Otevřete zásuvku nebo skříň, kdo do ní vleze? Kdo spolu s vámi vybaluje krabice a kdo překáží, když se na žehlicícm prkně postaví do cesty žehličce? Vaše kočka! Udělejte něco, aby se nenudila, aby jen nespala nebo jen nepobíhala sem a ta jako tygr v kleci.

Řešením jsou drobné změny. Nebo i větší: například přestavěte nábytek v místnosti. Nejen kočka pak bude mít co objevovat, ale i váš byt ukáže novou tvář.

V nepravidelných vzdálenostech jí nechávejte na zemi něco, do čeho by mohla vklouznout nebo co by mohla podlézt – například obrácený košík nebo papírovou tašku. Když jí k tomu ještě přibalíte šustivý papír, jen podnítíte její zájem.

Čas od času kočce vyrobte nějakou hračku: Nejjednodušší variantu představuje zmačkaný papír nebo papírová role od koberce, kterou bude moci váš čtyřnohý miláček prolézat. Velmi oblíbené jsou hračky s šantou kočičí. Nebuďte však zklamaní, protože ať již jste hračku sami vyrobili, nebo ji koupili, kočka si s ní nebude hrát dlouho. Zakutálí se jí někam pod postel, skříň nebo sedačku a celou sbírku hraček pak najdete až při generálním úklidu. U koček je obvyklé, že si oblíbí jen některou hračku, ke které se pak stále vrací.

Pro oživení něco pravého

Větší počet koček, než by se na první pohled mohlo zdát, jeví zájem o tekoucí vodu. Některé ji i pijí. Pro takové „vodomily“ může být kapající vodovodní kohoutek zdrojem zábavy na překvapivě dlouhou dobu. Některé kočky se chtějí ve vodě opravdu cákat, jiným stačí hrát si ve vaně loužičce vody, které zbyla po koupání. Pingpongový míček ve vaně dokázal zlákat již nejednu kočku ke hraní „squashe“. Zkuste to někdy!

Velký květináč s kočičí trávou, zelencem nebo šantou kočičí bude přitahovat většinu koček. Je třeba dodat, že kočka pak nejspíš ztropí pořádný nepořádek – hlavní je, že se bude bavit!

Rozložité rostliny nemusíte kvůli kočkám odklízet z místnosti, spíše byste je měli pevně přivázat, aby je vaše micka nepřevrhla (v případě že po nich bude i lézt). Mělo by se jednat o nejedovaté rostliny, které byste neměli ošetřovat žádnými chemickými prostředky. Aby kočka nemohla vyhrabávat z květináče zeminu, dejte do něj velké dekorativní oblázky.

Změna je život

Pravidelně pozměňujte vyhlídková místa na okenních římsách, umístění sítě na spaní na různá místa: (například ústřední topení).

 

Zdroj: Eva-Maria Götz - Bydlíme s kočkou, Grada.