27.02.16 Život s kočkou

Staráte se o venkovní kočky?

Otázku, jestli je vhodné krmit toulavé kočky, tu rozebírat nebudeme. Předpokládáme, že když čtete článek na webu o kočkách, není vám jejich osud lhostejný. Jaké zásady tedy dodržovat?

 

Krmení pro venkovní kočky je vhodné nechávat na místě, které je chráněné proti nepřízni počasí. Navíc by mělo být kryté i před ostatními lidmi, aby nějaký „dobrák“ nepřimíchal ke krmivu jed. Ne všichni lidé mají pochopení pro to, že se staráte o toulavé kočky. Krmte je granulemi, případně jim někdy můžete „přilepšit“ konzervou či masem. Je lepší, pokud misky neleží přímo na zemi, ale na nějaké podložce (dřevěná paleta, prkno, polystyrenová deska aj). Nechávejte jim misky s granulemi a o kousek dál i misky s vodou. Ideální je krmit je dvakrát denně, pokud to vaše možnosti dovolují. I krmení jednou denně je lepší než nic. Snažte se dodržovat vždy stejnou hodinu, kočky si pak na tento režim navyknou.

 

Kastrace

Pouliční kočky je vhodné nechat kastrovat. Většina útulků provádí kastrační program a určitě bude některý z nich ochotný s tímto problémem pomoci. Většinou nabízejí kastraci za symbolickou cenu. Některá sdružení navíc zajišťují i krmivo a potřebnou veterinární péči. Na oplátku ve vás získají dobrovolníka, který má vztah ke zvířatům a sleduje, zda v okolí nepřibyla nová kočka, a šíří osvětu o kastracích. Kočka totiž může mít až tři vrhy za rok, každý po pěti až šesti koťatech. Množství koček pak neúměrně narůstá... A pokud nejsou zvířata očkovaná, šíří se mezi nimi nemoci. Volně žijí a dál se nekontrolovatelně množí. Argument, že kastrace je nepřirozený zásah proti přírodě, je nesmyslný. Proti přírodě je koťata zabíjet nebo nechat osudu pohozené u popelnice, kde je čeká pomalá smrt hladem a zimou. Venkovní kočky je také vhodné nechat očkovat a pravidelně je odčervovat. Pokud to finance dovolí, myslete také na používání antiparazitik. Při krmení si všímejte, zda jsou zvířata v pořádku, zda nepřibyla nová, která by potřebovala ošetřit nebo vykastrovat. Případně neváhejte kontaktovat jakýkoli útulek a požádejte je o pomoc.

 

Boudičky

Aby se kočky měly kam schovat před nepřízní počasí, je dobré jim vybudovat přístřešek. Jednoduché, levné a zároveň funkční jsou polystyrénové boudičky s kulatým vstupním otvorem. Více se o nich dozvíte zde