08.12.08 Život s kočkou

Starší kočka a nově příchozí kotě

aneb kde se tady vzal ten vetřelec

Jak již kdysi dávno řekl Ernest Hemingway - Jedna kočka nevyhnutelně vede k další. Už ani nevím, kde jsem toto motto slyšela poprvé, ale utkvělo mi v paměti a mnohokrát za život jsem si na něj vzpomněla. Je to totiž postřeh "ze života" a mnoho milovníků koček s ním jistě bude souhlasit. Hodně chovatelů začínalo svůj chov s tím, že si pořídí jen jednu kočičku pro radost. Teprve po čase, když zjistili, že nově příchozí kočička chod domácnosti nějak výrazně nenarušila, ba naopak, velice ho zpříjemnila, začali přemýšlet, jestli jí není doma samotné smutno nebo jestli se dokonce nenudí.

A tu se odněkud vzala myšlenka pořídit si kočičku další. Dokonce i mužská část domácnosti, která doposud prosazovala názory typu, že "jedna kočka je až moc" a "další kočku už nikdy, to bych byl blázen" se začala při soužití s kočkou obměkčovat a kočka si je začala pevně omotávat kolem tlapek. Ve chvíli, kdy doma padne konečné rozhodnutí pořídit si další kočku, vyvstává však řada nezodpovězených otázek. Přijme starší kočka nově příchozí kotě? Je lepší pořídit si kotě nebo starší kočku? Hodí se ke kočce opět kočka nebo raději kocour? I když kočky jsou osobnosti poněkud svéhlavé a někdy lze jen těžko odhadnout jejich reakce, pokusím se vám popsat pár zkušeností a postřehů ze soužití s mými kočkami.

Očekávání při příchodu nového koťátka

Když si domů přinášíme koťátko, jsme plni očekávání. Máme určitou představu o tom, jak nová kočička kotě hezky přijme, budou spolu spát v jednom pelíšku, jíst z jedné misky, hrát si a všude kolem bude panovat naprostá harmonie. Jaké je však naše překvapení, v některých případech až přímo zděšení, když se po příchodu domů místo spokojeného předení změní naše doposud klidná a milá kočka v syčící kobru a nově příchozí kotě raději vyklidí pole a schová se pod postel. Může padnout i pár výchovných pohlavků. V takovém případě se často vyděsíme. Nevíme, jestli nové kotě nepopadnout a nevrátit původnímu majiteli nebo starší kočku nevykázat do příslušných mezí.

Příchod nového koťátka

V takovýchto situacích je však nejlepší zachovat klid. Obě kočky potřebují určitý čas na to, aby se spolu sžily a nemůžeme očekávat, že to bude okamžitě. Jak tedy nejlépe nového člena rodiny s ostatními seznámit? Nové koťátko přeneseme v přepravce do místnosti, kde nebudou jiná zvířata a kde bude mít klid. Pomalu otevřeme přepravku, koťátko nevyndáváme násilím, necháme ho, aby vylezlo ven samo. Koťátka jsou od přírody zvídavá, takže nemusíme mít strach, že by se později nevydalo na průzkum. Na koťátko vlídně promlouváme, když opustí přepravku, ukážeme mu jeho záchůdek, mističky s jídlem a vodou, škrabadlo a hračky. Pokud je to možné, dopřejeme mu alespoň 24 hodin klidu a neseznamujeme ho hned první den s ostatními kočkami. Vezmeme nějakou věc, na které ulpěl pach nově příchozího koťátka a tuto věc doneseme do místnosti k naší starší kočce. Neumisťuje ji však přímo před ni, ale dáme ji například do rohu místnosti. Na starší kočku také vlídně mluvíme a uklidňujeme ji. Poté vezmeme nějakou věc našich koček a tu přeneseme do místnosti ke koťátku.

Postup při seznamování

Pokud koťátko bez problémů zvládne první den, je nebojácné a zkoumá pokoj, nastává čas pro pozvolné seznamování s ostatními kočkami. Koťátku otevřeme dveře do ostatních místností v bytě. Dveře do pokoje necháme otevřené, aby se tam mohlo kdykoliv vrátit a najít tam bezpečné útočiště, schovat se v pelíšku nebo na škrabadle. Koťátko při zkoumání bytu doprovázíme, uklidňujeme ho a povzbuzujeme.

Při seznamování koček musíme pamatovat na to, že je to pro obě kočky velká změna, obě jsou ve střehu a vyčkávají. Pokud se k sobě přiblíží blíž, než považují za bezpečné, výhrůžně na sebe zasyčí. Toto chování je naprosto normální a není zapotřebí nijak zasahovat. Nenapomínejte za toto chování své kočky, mají strach a syčení je první způsob jejich obrany. Nesmíme se zaleknout ani v případě, když padne nějaký ten výchovný pohlavek. Obě kočky si mezi sebou potřebují vytyčit určité hranice a určit, která z nich bude v novém domově pánem.

Hra je výborný prostředek při seznamování

Vaše kočky si na sebe nejlépe přivyknou při hře. Vezměte si proto na dobu tří až pěti dnů volno, abyste se všem kočkám mohli pořádně věnovat. To je totiž doba, která bývá pro seznamování koček zlomová. Vyberte nějakou oblíbenou hračku, u které máte vyzkoušené, že vaše kočky zaujme. Výbornou hračkou je kočičí mávátko, které si můžete zakoupit ve specializovaných obchodech nebo si jej snadno vyrobit. Hodně si s oběma kočkami hrajte, při hře totiž nejsnáze zapomenou na strach a rivalitu mezi sebou a snáze se tak spolu sžijí. Během hry vaše kočky občas pohlaďte, vše musí probíhat pozvolna a nenásilně. Hru s vašimi kočkami doporučuji zařadit do pravidelného denního programu každého dne. Nemusíte při hře se svými kočkami trávit hodiny a hodiny, i čtvrthodinka aktivního pohybu je pobaví a upevní se tak i vztah mezi vámi a vašimi kočkami.

Nejčastější chyby majitelů

Mnoho chovatelů udělá hned po příchodu nového koťátka tu chybu, že se mu vehementně věnuje a na starší kočky mu už nezbývá tolik času. Toto jednání ale kočky chápou jako zradu a mají rázem pocit, že je jich člověk vyměnil za nové kotě a ony nejsou pro něho již zajímavé. Takové kočky mohou začít žárlit a odvrátit se od člověka. Proto hned po příchodu nového kotěte domů věnujeme pozornost také starším kočkám. Pohladíme je, uklidníme je a vysvětlíme jim, že i když teď už tu nebudou samy, máme je stále stejně rády, tak jako dřív. Na toto chování musíme myslet i v budoucnu, paradoxně se jim musíme věnovat více než nově příchozímu koťátku. Ony byly u nás první a ony tady mají svá určitá privilegia. Při krmení dostanou ony první porci masa, při mazlení budou ony první pohlazeny.

Další chybou, kterou majitelé koček dělají, je jich přílišná úzkostlivost, strach a starostlivost o jeho kočky. Pokud budeme při seznamování koček nervózní, naše kočky z nás nervozitu vycítí a získají tak pocit, že je něco v nepořádku. Proto zůstaneme klidní a naše kočky naopak uklidňujeme. Mezi naše kočky pokud možno příliš nezasahujeme a respektujeme jejich chování. Nenapomínáme je za jejich syčení nebo udělený pohlavek a chováme se pouze jako pozorovatelé.

Kotě nebo starší kočka? Kočka nebo kocour?

Pokud doma máme již starší kočku, obecně lze říci, že snadněji přijme menší kotě. Nekastrovaná kočka snáze přijme kocoura a nekastrovaný kocour naopak kočku. To však ještě neznamená, že ostatní kombinace by byly vyloučeny nebo nedoporučeny, seznamování však může být trošku komplikovanější a může vyžadovat více trpělivosti. Pokud neplánujeme se věnovat chovu, je nelepší nechat starší kočku, před příchodem nového jedince, vykastrovat.

Rada na závěr

Pokud budeme rozumní a budeme při seznamování koček postupovat pozvolna a pomalu, nebudeme do jejich seznamování příliš zasahovat a vytvoříme jim doma klidnou atmosféru, ve většině případů proběhne seznamování koček bez problémů.


Text a foto: Iva Kaprálková
Chovatelské stanice britských koček SweetNozzles, CZ
www.sweetnozzles.unas.cz