29.01.23 Zdraví a nemoci

Šťastné návštěvy veteriny – co dělat, aby se pes nebál?

Někteří psi mají z návštěvy veterináře velký strach. Na americké klinice Mount Laurel proto vymysleli originální způsob, jak stresujícím zážitkům předcházet. Zavedli „šťastné návštěvy“, které uklidňují úzkostné domácí mazlíčky.

Návštěvy veterináře mohou být pro některá zvířata velmi stresující. Neznámí lidé, zvuky, pachy a další vystresovaná zvířata mohou u úzkostných jedinců vyvolat negativní reakce. Se zvířaty se často manipuluje nebo se jich veterináři dotýkají způsobem, který nemají ráda, a někdy podstupují úkony, které jsou nepříjemné (očkování, odběr krve atd.). Šťastné návštěvy mají za cíl zlepšil zkušenosti a spolupráci zvířecích pacientů během návštěv u veterináře na základě pozitivní asociace. Se svou zkušeností se svěřil majitel psa: „Jít k veterináři dříve znamenalo nasadit Saffronovi náhubek a fyzicky ho omezovat. Už jen příjezd k nemocnici u něj vyvolával traumatické stresové projevy. Nyní, díky opakovaným šťastným návštěvám, chodí Saffron k veterináři rád. Může si vzít pamlsky a klidně si lehnout na vyšetření, očkování a odběr krve. Jako by to byl jiný pes.“ 

Pozitivní zkušenosti
Jak říká Erika Sweigardová, vedoucí veterinární lékařka: „Šťastné návštěvy mají za cíl snížit stres a navázat s pacienty důvěrný vztah. Zvíře tak získá pozitivní zkušenost. Díky tomu jsme zaznamenali značný rozdíl v jejich pohodě během rutinních vyšetření. Provádění základní péče se stává méně stresující pro pacienty, jejich majitele i celý veterinární tým.“ Tyto návštěvy poskytují pozitivní emocionální učení spojené s místem (parkoviště, vyšetřovna, váha), nástroji (stetoskop, jehly) a členy personálu. Spojují interakci vyvolávající potěšení (konzumace pamlsků) s interakcí, která mohla dříve vyvolávat strach nebo úzkost. 

Krátké zastavení s pamlskem
I když přímo „šťastné návštěvy“ veterinární kliniky v ČR nenabízejí, existuje několik jednoduchých triků, jak odstranit strach zvířete z návštěvy veterináře. Psa voďte na veterinu preventivně, aby si zvykl na nové prostředí. Domluvte se s recepční u vašeho veterináře, jestli jsou návštěvy na zkoušku možné. Například veterinární klinika Vethope na svých stránkách radí návštěvy na zkoušku provádět pravidelně, např. každý jeden až dva dny, pak 2x týdně, později jednou týdně atd. Z praxe mají ověřeno, že je to nejlepší způsob, jak odstranit obavy a strach psa z návštěvy kliniky. Pozitivní je, že návštěva nemusí trvat dlouho. Stačí se zastavit v čekárně, kde se můžete na chvíli posadit. Recepční dá psovi odměnu a pak zase můžete jít.

Foto: pexels.com