14.10.12 Výchova a výcvik

Štěkání u plotu

Mám psa (věk asi 9 měsíců), je to kříženec menšího vzrůstu. Bydlíme na vesnici s docela velkou zahradou. Nedávno se ale přistěhovali noví sousedé, kteří mají dva psy. Jsou to labradoři a ten náš to nemůže překousnout a pořád na ně zpoza plotu štěká a štěká. Nevíme si s ním rady. Problém je, že to obtěžuje nejen nás, ale i široké okolí. Ale celý den zavřený doma být taky nemůže. Bylo by vhodné pořídit si ještě jednoho psa? Napadlo mě, že by si tak měl s kým hrát a nezáviděl těm dvěma… Jsem z toho fakt zoufalá, moje rodina ho už chce nechat utratit.

 

Odpověď:
Váš pejsek je ještě štěně, takže dříve, než začnete uvažovat o utracení, zkusila bych to s výchovou. Nejlépe by asi pomohlo brát ho co nejčastěji ven a nechat ho vyřádit s jinými psy, aby uspokojil svou touhu po psí společnosti a aby mu ostatní psi zevšedněli. Zkuste se domluvit se sousedy – majiteli labradorů, zda byste společně nemohli chodit každý den někam na louku pohrát si. Pak se jejich kontakty přes plot pravděpodobně uklidní. Nebudou to už sokové a konkurenti na jednom teritoriu, ale kamarádi. I tak bych ale doporučila opatřit plot neprůhlednou deskou, popřípadě jej vyzdít nebo ho udělat z dřevěných planěk umístěných těsně u sebe – prostě zajistit, aby na sebe psi neviděli. Druhý pes jako kamarád by myslím nepomohl. Sousedovy psi by pak mohli být trnem v oku pro oba a štěkot by se znásobil.
V každém případě nejdůležitější je naučit psa, jak se má na zahradě chovat. To znamená nepouštět jej tam samotného, ale vždy být venku s ním, zaměstnat jej hrou nebo plnicími či žvýkacími hračkami a jeho chování korigovat. Tedy vždy, když se rozběhne k plotu, zastavit ho rázným NE (popřípadě hozením plechovky od piva s pár rachtajícími drobnými kamínky uvnitř) a hned mu nabídnout jinou aktivitu (aportování míčku, okusování kosti apod.). Určitě bude vhodné naučit pejska formou hry a s dobrými pamlsky i jiné základní povely (především spolehlivé přivolání), aby byl kdykoli zvládnutelný.
Z „represivních“ opatření se dá dobře využít Pet Corrector – to je nádobka naplněná stlačeným plynem, který po stisknutí ventilu vyluzuje nepříjemný silný syčivý zvuk. Je to pomůcka určená právě pro omezení nadměrného štěkání psů. Ovšem opět předpokládá, že budete se psem venku a zasyčíte nejlépe hned v okamžiku, kdy se pes nadechuje a odhodlává vyběhnout k plotu a štěkat. Tuto pomůcku mohu zaslat (cena je 200 Kč). Druhým technickým pomocníkem je sprejový obojek na dálkové ovládání. Působí podobně (zasyčí a vystříkne psovi před obličej malou vodní spršku). Ovladač má dosah až 300 metrů, mohli byste tedy obojek ovládat i z domu. Cena obojku je však vyšší (mohu jej zaslat za 3800 Kč). Existují také protištěkací obojky se zabudovaným mikrofonem (cena je 2900 Kč), ale ty reagují samozřejmě na jakékoli zvukové projevy, což u psa na vsi, který má hlídat, není právě vhodné ani výchovné. Všechny tyto pomůcky však budou mít efekt jedině tehdy, když dáte psovi možnost jiného vybití energie, nejlépe vydatnými procházkami, hrou a cvičením, a umožníte mu častý kontakt s ostatními psy.

 

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz