29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
23.10.22 Život s kočkou

Stop škrábání nábytku

Škrábání je pro kočku jednou z nejpřirozenějších věcí na světě. Odstraňují tak vnější část drápku a odhalují tak ostrý povrch pod ní. Procvičují a protahují svaly na nohách a páteři, čímž se udržují v kondici. Škrábání na škrabadle je samozřejmě v pořádku, problém nastává, když kočka začne ničit nový nábytek nebo koberce.

Mazlíčka za škrábání netrestejte. Kočka má přirozený pud, který ji nutí někde něco škrábat. Když si vybere škrabadlo, je to skvělé, horší je to u nové kožené sedačky. Prvním krokem k tomu, aby se kočka tohoto zlozvyku zbavila, je poskytnout jí jiné povrchy ke škrábání. Obecně platí, že kočky rády škrábou na pevných površích, které odolávají tahu jejich drápků. Škrabadlo proto musí být stabilní. Také mají rády, když se mohou při škrábání dokonale protáhnout co nejvýše nebo co nejdále, takže počítejte s tím, že miniaturním škrabadlem kočku moc nenadchnete. Lepší jsou víceúrovňové kočičí stromy, které umožňují kočce šplhat, škrábat a odpočívat na vyvýšených plochách, které jsou součástí konstrukce. K dostání jsou také různé škrábací desky, které jsou vodorovné, takže nahrazují koberec. 

Brzký nácvik
Když si přivezete domů novou kočku nebo koťátko, měli byste mít odpředu připravená škrabadla nebo vhodné plochy na škrábání. Jakmile totiž začne škrábat nějaký povrch, zanechá na něm svůj feromonový pach a stopy, což podporuje další škrábání na stejném místě. Podporujte pozitivní motivaci. Po každém správném použití škrabadla ji pochvalte a můžete ji i odměnit pamlskem. Když kočka zároveň zjistí, že škrábání na nábytek, koberce atd. vyvolává u vás nevoli, naučí se dávat přednost škrabadle.

Zjistěte, co má kočka ráda
Pokud vaše kočka opakovaně škrábe na určitém povrchu nebo nábytku, je důležité pochopit, proč na tomto místě škrábe, abyste jí mohli poskytnout vhodnější alternativu. Některé kočky se rády škrábou bezprostředně po spánku nebo na „strategicky významných“ místech, jako jsou dveře nebo cesty k jejich oblíbeným místům v domácnosti. Odpovězte si na následující otázky. V jaké výšce je předmět, který vaše kočka škrábe? Jedná se o svislý povrch, například područku pohovky, nebo o vodorovný, například koberec v předsíni? Jaká je struktura povrchu, kde škrábe? Odpovědi  vám pomohou rozhodnout, jak by mohla vypadat atraktivní alternativa. Pokud máte více než jednu kočku, je dobré zajistit každé kočce alespoň jedno škrabadlo umístěné v různých částech vašeho domova. Postavte je na místo, kde se kočky rády zdržují. 

Umístění škrabadla
Jestliže jste si pořídili nové škrabadlo, ujistěte se, že jste ho dali na místo, kde vaše kočka tráví hodně času, nebo poblíž místa, kde dříve škrábala. Kočky jsou přirozeně zvědavá stvoření, ale nemají rády pocit, že jsou k něčemu nuceny. Vaší čtyřnohé kamarádce může chvíli trvat, než novou věc prozkoumá, nenuťte ji. Nové škrabadlo přijme snadněji, pokud se sama rozhodne, kdy a jak ho bude používat. Chcete-li tento proces urychlit, jednoduše si u něj hrajte s kočičí udicí, na kterém visí hračka. Povzbudí ji to zaseknout do něj drápky. Můžete také zkusit aplikovat na něj přípravek FELISCRATCH by FELIWAY. Tento syntetický feromon voní stejně jako pach, který uvolňují žlázy na kočičích polštářcích, takže škrabadlo bude kočce důvěrně vonět. Na vyvýšené plochy kočičího stromu lze položit pamlsky, abyste kočku povzbudili k prozkoumávání. Pokud máte větší domácnost, je vhodné pořídit škrabadel více. Škrábání slouží kočkám kromě péče i k označování svého teritoria, kdy kočka chce demonstrovat své vlastnické nároky. Když je jedno škrabadlo umístěné například v ložnici a kočka škrábe v obýváku na sedačku, je vhodné umístit druhé škrabadlo do obývacího pokoje, ideálně do blízkosti původní škrábané plochy. 

Odpuzovače 
Pokud jste vyzkoušeli vše, abyste kočku zastavili před škrábáním nábytku a ona ignoruje alternativy, můžete ji zkusit odradit. Samozřejmě bezpečně. Vyčistěte poškozené místo, abyste odstranili stopy feromonového pachu, který povzbuzuje k dalšímu škrábání. Můžete si pořídit odpuzovače škrábání, které lze nastříkat na poškozené místo. Aby byly tyto spreje účinné, je třeba je pravidelně aplikovat. Můžete zkusit na místo přiložit oboustrannou lepicí pásku s nízkou přilnavostí, která zajistí nepříjemný (ale ne nebezpečný) pocit, když na ni kočka položí tlapky. Páska by neměla být příliš lepivá, protože by mohla poškodit povrch, na který ji připevňujete. Fólii je nutné pravidelně vyměňovat, aby se neodlepovala. Existují i speciální sisalové chrániče, které se připevňují například na rohy zdí. Samozřejmě nejjednodušší je místa, kde je škrábání zakázáno, na nějaký čas odstranit nebo zakrýt, pokud to jde.

Další možné příčiny škrábání
Některé kočky využívají škrábání jako prostředek k získání pozornosti svého majitele. V tomto případě platí kočku zabavit, pravidelně si s ní hrát a mazlit se a když ji přistihnete při škrábání nábytku, ignorujte ji. Nesmí mít pocit, že škrábání vyvolalo vaši pozornost.  
Řešení škrábání, které má teritoriální charakter, spočívá v identifikaci příčiny a toho obvykle nejlépe dosáhnete konzultací s odborníkem. Ten vám poradí, co ve vaší domácnosti upravit, aby se tam kočce dobře žilo a škrábala jen na svém škrabadle. Pokud máte domácnost s více kočkami nebo jste se stěhovali, případně do vaší domácnosti přibyl nový člen, může nadměrné škrábání souviset také s úzkostí. Kočka se tím jednoduše uklidňuje. V tomto případě je nejlepší obrátit se na kočičího psychologa, který doporučí řešení na míru vaší kočce. 

Zdroj: organizace Battersea
Foto: Maxpixel.net