Ve chvíli, kdy si domů přivedeme psa nebo kočku, stávají se nedílnou součástí našeho života a stejně tak důležití jsme i my pro ně. Naše každodenní aktivity a lidé, kteří s námi sdílí domácnost nebo k nám přijdou na návštěvu, utvářejí životní prostředí, které naše mazlíčky bezprostředně ovlivňuje. I naše nálada a emoce mají na ně velký dopad. Každá změna v denní rutině, nové prostředí nebo noví lidé si vyžadují, aby se zvíře adaptovalo. Mezi situace, které dokáží kočkám způsobit velký stres, patří také narození dítěte. Právě proto bychom kočkám měli pomoci k pohodovému sžití s novým členem rodiny.
V nových situacích nebo ve chvílích, při kterých se kočka necítí komfortně, organismus reaguje například zvýšenou tepovou frekvencí nebo celkovou zvýšenou ostražitostí. Takovou reakci způsobuje uvolnění hormonu adrenalinu a kortizolu, jež mají vliv na mnoho dalších orgánů v těle včetně srdce, trávící soustavy a mozku. Někdy však kočky mají potíže se přizpůsobit a změny v jejich těle mohou vyvolat nepříjemné fyzické a behaviorální příznaky. „U koček se diskomfort může projevit neobvyklým chováním jako například schováváním se víc než obvykle, vyhýbání se kontaktu s členy domácnosti, močením na nevhodných místech, nadměrným čistěním srsti a dokonce sebepoškozováním. Pokud se u kočky objeví jakákoliv odchylka v chování, doporučuji okamžitou návštěvu veterináře,“ říká veterinářka Dagmar Tarkošová ze společnosti Royal Canin. Jednou z příčin neobvyklého chování může být narození dítěte a přesun pozornosti na novorozeného potomka, kdy kočka svou nespokojenost demonstruje nadměrným olizováním se nebo škrábáním a sebepoškozováním. Laicky řečeno, kočka žárlí a snaží se upoutat pozornost a dát najevo svou nespokojenost. Je proto potřeba, abychom kočkám pomohli vypořádat se s novou životní situací a rolí v rodině co nejlépe.
Jednotlivé případy se řeší u veterináře individuálně dle závažnosti příznaků. Jedním z neinvazivních řešení je změna na speciální veterinární diety, kdy součástí krmení jsou látky Alfa-kasozepin a L-tryptofan. Alfa-kasozepin je komponent mateřského mléka a má po krmení u nově narozených koťat a mladých zvířat uklidňující efekt. L-tryptofan je přirozeně se vyskytující aminokyselina, kterou tělo přeměňuje na neurotransmiter serotonin, který pomáhá udržovat emoční rovnováhu během období adaptace. „Prokazatelný efekt krmení se projeví při podávání minimálně 4 týdny a to ideálně před očekávanou změnou. Dieta může být doplněna o speciální terapii kočičími feromony. Přípravek, který se ve formě difuzéru zapojí do elektrické zásuvky a průběžně uvolňuje kočičí hormon pohody, který prokazatelně snižuje příznaky úzkosti. Další možností je podávat alternativní přírodní preparáty ve formě kapek anebo tablet, většinou na bázi vitaminů skupiny B, které pomáhají zklidňovat nervovou soustavu. V některých komplikovaných případech je nejlepší vyhledat pomoc veterinárního lékaře, který se specializuje na poruchy chování psů a koček, radí Tarkošová.
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.