14.04.12 Zdraví a nemoci

Struky

Mám dvouletou fenku boxera, na které bych ráda chovala. Můj dotaz bude možná trochu netradiční, ale zajímalo by mě, kolik struků má mít zdravá fena? Naše jich má 11, jeden struk je jakoby „zdvojený“. Jedná se o nějakou anomálii? Nebude to vadit při kojení?


Počet struků není u každé feny stejný. Běžný počet je pět na každé straně. Někdy se mohou vyskytovat nadpočetné struky nebo naopak jejich menší počet. Nejde o nic závažného. Ani „zdvojenost“ funkčnosti nevadí, pokud nejsou struky vpáčené (ponořené do kůže). Některé feny mají třeba jeden pár struků malý a při laktaci z nich ani neteče mléko. Je to normální a není třeba se znepokojovat.

Pro štěňata jsou nejlepší dobře tvarované struky, k plochým nebo zapadlým bradavkám je pak vhodné cíleně přikládat šikovnější štěňata, která si s nimi poradí (v každém vrhu bývá většinou jedno až dvě, které dokážou „rozpumpovat“ i méně oblíbené cecíky). Správně pijící štěňata poznáte podle toho, že jsou tichá a nevydávají žádný zvuk. Naopak nářek, trhání hlavou nebo urputné mlaskání většinou signalizuje nedostatek mléka.

V souvislosti se struky je vhodné zmínit riziko i nádorového onemocnění mléčné žlázy. Nejčastěji se vyskytuje u fen ve věku 6-10 let (čím starší, tím větší je riziko), ale může se objevit třeba už u dvouleté fenky. Častější výskyt bývá zaznamenáván u jezevčíků, pudů, německých ovčáků a kokršpanělů. Ovšem statistiky pravděpodobně vychází i z většího počtu chovaných jedinců těchto plemen. Postižen může být dokonce i pes – samec, ovšem pravděpodobnost je mnohonásobně nižší (uvádí se, že riziko je u fen 100krát vyšší než u psů). Přibližně 40% těchto nádorů bývá zhoubných. Zvýšené riziko bývá zaznamenáno u fen, kterým byly aplikovány injekce na potlačení hárání. Naopak kastrace před prvním háráním vysoce snižuje riziko výskytu tohoto nádorového onemocnění. Pozitivní vliv je ještě zaznamenáván po kastraci před druhou říjí. Ovšem kastrace u fen starších dvou let nemá žádný zásadní vliv na prevenci nádorů mléčné žlázy. Častá domněnka, že nádory se nevyskytují u fen, kterým byla dopřána štěňata, je také mylná. Zásadní význam má proto prevence. Dokonce i velmi malé nádory jsou dobře diagnostikovatelné (drobné uzlíky odlišujících se často vyšší tuhostí od okolní tkáně). Majitel by proto neměl podceňovat riziko a mléčné žlázy pravidelně kontrolovat (aspoň jedenkrát za 2 měsíce). Samozřejmě při nálezu nějakých podezřelých útvarů je nutné navštívit veterinárního lékaře a nečekat, jestli se budou uzlíky zvětšovat. Včasná diagnostika velmi zvyšuje úspěšnost léčby (chirurgický zákrok spočívá v odstranění žláz nebo celé mléčné lišty).