05.08.23 Život s kočkou

Tajemství kočičích jazýčků. Proč jsou tak drsné?

Kočičí jazyk je pozoruhodný. Na rozdíl od hladkého jazyka jiných zvířat, ho mají kočky drsný jako brusný papír.  Když vás olizují, je to velmi patrné. V čem jim tento unikátní orgán pomáhá?

Jazyk koček je pokryt malými háčkovitými výběžky, které se nazývají papily. Ty jsou tvořeny keratinem, stejným materiálem, který tvoří i lidské nehty. Díky tomu má kočičí jazyk drsný a hrubý povrch. Struktura drsného jazyka má u koček důležitou funkci při krmení. Díky háčkovitým papilám jsou schopny lépe zachytit drobné kousky masa a škrábat maso z kostí. Drsný jazýček je důležitý zvláště v divočině, kde musí kočky lovit a konzumovat kořist. Umožňuje jim účinně odstraňovat maso z kostí a využít každý kousek potravy.

Údržba srsti 
Další významnou funkcí drsného jazyka je péče o srst. Kočky jsou velmi čistotné a pravidelně si olizují srst, aby odstranily vypadané chlupy a případné parazity. Drsný jazyk jim pomáhá pečlivě olizovat srst a udržovat ji v čistotě. Papily na jazyku fungují jako kartáč, po protáhnutí srstí ji rozdělují a odstraňují odumřelé chlupy a nečistoty, aby kožíšek zůstal v perfektním stavu.

 Další funkce
Jazyk kočky také pomáhá při termoregulaci těla. Když je kočka přehřátá, olizuje si tlapky a srst, což pomáhá odvádět teplo z těla. Jazyk je samozřejmě také orgánem chuti kočky a má také tvar lžičky, která slouží k nabírání vody. Kromě všech praktických funkcí má drsný jazyk kočky také význam pro komunikaci s lidmi a dalšími kočkami. Olizování může být pro kočky gestem náklonnosti. Olizováním se kočky rovněž uklidňují. 

Foto: Luis Galeano, pexels.com