05.11.23 Život s kočkou

Tajemství kočičího čichu

Kočičí čich je asi 14krát lepší než čich lidský. Nedávné studie začaly odhalovat tajemství kočičího čichu a vědci mohou dokonce využít složitou strukturu kočičího nosu jako inspiraci pro vylepšení moderního laboratorního vybavení.

Složitý soubor kostěných struktur dýchacích cest v kočičím nose je do značné míry zodpovědný za jejich vynikající schopnost vyčenichat potravu, ostatní kočky a potenciální hrozby. V nedávné studii vědci z Ohio State University vytvořili 3D model kočičího nosu, aby simulovali, jak vdechovaný vzduch proudí nosními strukturami, a doufali, že se jim podaří zjistit, jak je možné, že kočky tak dobře cítí.

Zjistili neuvěřitelné: přicházející vzduch se po vstupu do kočičího nosu rozdělí na dva proudy. Jeden z nich je filtrován a pomalu přiváděn do plic, zatímco druhý je rychle přiváděn přímo do čichové oblasti nosu, kde jsou identifikovány složité pachy. Tato stočená struktura nosu je více než stokrát účinnější než přímý kanál, který se nachází v nosech obojživelníků a některých savců. Navíc se do něj na omezeném prostoru vejde více čichových receptorů. Díky tomu kočky rozeznávají pachy mnohem lépe než mnoho jiných savců.

Kočičí nos v podstatě funguje jako plynový chromatograf. Kočičí nos plní tuto funkci tak dobře, že jeho struktura může být dokonce inspirací pro vylepšení dnes používaných plynových chromatografů.

Dr. Maja Platisa, veterinární lékařka webu excitedcats.com, říká: "Kočičí čich nepřestává udivovat veterináře, vědce i majitele koček. Tato nová studie nám umožnila lépe pochopit složitost anatomie kočičího nosu a labyrintové struktury dýchacích cest, která jim pomáhá přizpůsobit se různým prostředím prostřednictvím čichu."

Proč kočky potřebují tak dobrý čich?

Kočky efektivně a rychle detekují pachy. Jedna nosní větev rychle dopravuje vdechované pachy do čichové oblasti, což umožňuje rychlou detekci namísto čekání na filtrování vzduchu. Kočky by většinu pachů ztratily, kdyby se vzduch nejprve pročistil, a proces by se následně zpomalil. Kočky do značné míry spoléhají na svůj čich při detekci potravy, nebezpečí a rozpoznávání svých důvěryhodných společníků. Proto je pro ně rychlá identifikace nezbytná.

Tento výzkum je cenný a užitečný pro majitele koček, protože si nyní můžeme uvědomit, jak silný a citlivý je kočičí čich. I proto by měli být majitelé opatrnější při používání parfémů, vonných produktů, ale i kouření cigaret v blízkosti svých mazlíčků.

Veterinářka webu Excitedcats.com Dr. Lorna Whittemore připomíná: "Kočičí čich také úzce souvisí s chutí k jídlu a ochotou jíst. Pokud se kočka necítí dobře a má ucpaný nos, často se zdráhá jíst. Jakýkoli pokrok v poznání čichu koček nám pomůže lépe pečovat o naše úžasné kočičí společníky."

Zdroj: Excitedcats.com
Foto: Pexels.com