17.01.16 Život s kočkou

Tajný život koček

Máte kočku s volným přístupem ven? Také vás vždycky zajímalo, co dělá přes den na svých toulkách po okolí? Pak se vám bude líbit dokument stanice BBC „Tajný život koček“ z roku 2013.

Uvidíte v něm výsledky největšího výzkum svého druhu, který sledoval 50 koček vybavených obojky s GPS senzory a malými kamerami. Průzkum probíhal během jediného dubnového týdnu ve vesnici nedaleko Londýna. V dokumentu se mimo jiné dozvíte jak daleko se kočky toulají, jak loví a jak žijí pospolu (jak sdílí společné teritorium).

Anotace k filmům:

Tajný život kočky (The Secret Life of the Cat)

stanice: BBC Two
režie: Helen Sage
Velká Británie, 2013, 53 minut

„Kočičí vědci“ John Bradshaw a Sarah Ellis se rozhodli, že je načase osvětlit mystérium, které se okolo koček rozprostírá. Z více než deseti milionů koček žijících ve Velké Británii si vybrali padesát, jež se staly předmětem experimentu. Všechny tyto kočky pocházející ze stejné obce nosily po dobu jednoho týdne obojky s GPS zařízením, které zaznamenávalo veškerý jejich pohyb 24 hodin denně. Některým bylo uděleno privilegium být našima kočičíma očima prostřednictvím speciálně sestrojené kamery sloužící vědcům jako ideální pomocník k tomu, jak vidět svět z kočičí perspektivy. Diváci tak spolu s vědci nahlížejí do neprobádaných zákoutí kočičích životů. Mohou je sledovat při lovu, pouličních potyčkách i potloukání se okolím a být fascinováni tím, co uvidí, díky rozsahu a pečlivosti sledování. Smyslem této sledovací operace je zodpovědět otázku, jak probíhá každodenní kočičí rutina. Jejími výsledky jsou mnohdy překvapeni i někteří majitelé.

Kočičí deníčky (Little Cat Diaries)

Stanice: BBC Two
Režie: Helen Sage
Velká Británie, 2013, 30 minut

Film Kočičí deníčky čerpá z bohatého materiálu natočeného v průběhu jedinečného experimentu, který nám už představil blíže snímek Tajný život kočky. Během týdne bylo sledováno pomocí GPS zařízení a množství kamer padesát koček za účelem odhalit nám doposud neznámé aspekty života tohoto tvora. Z těchto padesáti koček byly vybrány čtyři, které se staly protagonisty navazujícího dokumentu. Prvním je Orlando – rozený lovec preferující přírodní stravu před konzervami a granulemi. Druhou kočkou je Hermie, hermafrodit projevující značné choutky toulat se po okolí a vytyčovat si teritorium. Jméno třetí kočky nám není známo, jelikož je to vetřelec bez pána, vnikající v noci bez pozvání do cizích příbytků. Čtvrtý kočičí příběh nám představuje Obiho, kocoura frustrovaného životem v početné rodině, který si najde nové pokojné místečko u jiných majitelů. Mimo tyto příběhové linie se dozvíme prostřednictvím pokusů, jak silné pouto je mezi lidmi a jejich zvířecími mazlíčky. Stejný test odhalil, jak silnou náklonnost pociťují děti ke svým matkám a psi ke svým majitelům. Budou se výsledky v případě koček nějak lišit?