23.07.09 Plemena

Thajská kočka

Zářivě modré oči, exotické zbarvení, síla a elegance, to jsou charakteristické znaky vzácných koček přicházejících k nám z dalekého Thajska.

 

Historie

Přestože jsou thajské kočky novým plemenem, mohou se pochlubit dlouhou a slavnou historií. První zmínky o těchto kočkách se objevují v „Básni o kočce“ z roku 1330, kterou nalezneme v Národní knihovně v Bangkoku v Thajsku (dříve Siamu). Královské kočky ze Siamu, jak byly tehdy nazývány, bývaly v té době výhradně ozdobou a chloubou paláců siamských králů a buddhistických klášterů. Byly považovány za svaté a věřilo se, že přinášejí štěstí. Očím obyčejných smrtelníků zůstávaly po mnoho staletí skryty.

Za jejich rozšíření vděčíme především osvícenému siamskému králi Ramovi V., který v letech 1897 a 1907 při svých diplomatických cestách dvakrát navštívil Evropu a několik těchto vzácných zvířat s sebou přivezl. A tak se první thajské kočky dostaly jako královské dary do rodin předních evropských panovníků, těšily se přízni britské královny či ruského cara. Poprvé byly veřejnosti představeny v roce 1885 na světové výstavě v Crystal Palace v Londýně. Ušlechtilé a exoticky vyhlížející kočky vzbudily obrovský obdiv a nadšení. Zájem veřejnosti byl obrovský. Dobový tisk je popisuje jako středně velké kočky vyvážených proporcí s kulatou hlavou a s poměrně dlouhými končetinami. Jejich povaha je popisována jako „podobná psí“. Z této doby se dochovaly také první fotografie těchto koček. Již v roce 1902 je v Londýně založen Klub chovatelů siamských koček a o rok později stanoven i standard plemene. Během dalších let jsou chovní jedinci dováženi i do USA a Ruska. Tak započal rozvoj a obrovská obliba královských koček ze Siamu, která trvala bezmála padesát let!

Kolem roku 1950 se názor na vzhled siamských koček začíná štěpit. Objevují se tendence modernizovat vzhled plemene. Vliv příznivců nového „moderního“ pojetí, který preferoval trojúhelníkovitý tvar hlavy, klínovitý profil a velmi štíhlé tělo a končetiny, nakonec převažuje a vede dokonce k přepracování plemenného standardu pro siamské kočky tak, aby lépe odpovídal novému šlechtitelskému záměru. Ovšem ne nadlouho, již od konce šedesátých let sílí zejména ve Velké Británii hlasy volající po zpětné obrodě původního vzhledu plemene. Získat vhodné chovné jedince však nebylo lehké. Chovy královských koček ze Siamu v Thajsku i v Evropě v té době již neexistují a chovatelé jsou nuceni s velkým úsilím po celém světě vyhledávat zvířata nesoucí původní vzhled, povahu a zdraví koček přivezených králem Ramou V. z Thajska. Jejich úsilí vrcholí v roce 1990, kdy jsou siamky tradičního typu uznány jako samostatné plemeno s vlastním plemenným standardem a názvem Thajská kočka.

V současnosti plemeno uznává většina světových felinologických organizací GCCF, CFA, TICA a WCF. V České republice je to Bohemia Cat Club, který je členem World Cat Federation (WCF). S thajskými kočkami se můžete setkat na výstavách pořádaných těmito kluby, ale i na výstavách ostatních felinologických organizací.

Vzhled

Thajská kočka má vyvážené proporce, je elegantní a robustní. Charakteristická je zakulacená hlava, nazývaná též apple head (hlava ve tvaru jablka), jasně modré oči, srst s odznaky, svalnaté tělo a poměrně dlouhé končetiny. Srst je přiléhavá, jemná a pevná. Himalájské zbarvení, neboli zbarvení srsti s odznaky, je pro thajské kočky typické a všechna ostatní plemena koček mající himalájské zbarvení za ně vděčí právě královským kočkám ze Siamu. Thajské kočky se vyskytují v několika barevných varietách. Nejznámější a velmi oblíbené je zbarvení seal-point (tulení - černohnědé s odznaky), vzácněji se můžeme setkat se zbarvením chocolate-point (čokoládové odznaky), blue-point (modré odznaky), tabby –point, red-point (červené odznaky) a velmi vzácně turtle-point (želvovinové odznaky) či lilac-point (lilové odznaky).

Zdraví

Thajské kočky jsou proslulé pevným zdravím a dlouhověkostí. Dožívají se 18 – 20 let. Genetické vady, které se u královských koček ze Siamu na přelomu 19. a 20. století často objevovaly a byly považovány dokonce za znak plemene, jako je šilhavost nebo zálomky na ocásku; současné standardy pro siamské a thajské kočky nepřipouštějí. Důslednou selekcí chovných zvířat byly tyto nedostatky z registrovaných chovů thajských a siamských koček s PP odstraněny.

Povaha

Thajské kočky jsou velmi inteligentní a komunikativní. Jsou velmi přátelské a společnost člověka často upřednostňují před společností jiných koček. Přestože jsou velmi přítulné a mazlivé, pozornost si nikdy umíněně nevynucují. Jsou hravé a tato vlastnost jim zůstává i v dospělém věku. Díky své inteligenci se snadno naučí chodit na vodítku či aportovat papírové kuličky. Mají rády děti, milují činorodý ruch domácnosti a rády se účastní takových „zajímavých“ aktivit, jako je žehlení, vybalování nákupu či luštění křížovek. Dokáží se přizpůsobit rytmu rodiny. Pokud jsou „jejich lidi“ přes den v práci, spí a lenoší a odpoledne přijdou své páníčky přivítat ke dveřím a brzy přichystají pořádnou kočičí hru. Jestliže se páníčci zapojí, přijmou to s nadšením. Pro svou velkou citovou vazbu k člověku jsou vhodným společníkem i pro osamělé lidi.

Kdo má to štěstí, že může chovat více thajských koček pohromadě, brzy zjistí, jak moc jsou přítulné a jak o sebe vzájemně s láskou pečují. Olizují si ouška, hrají si spolu a s oblibou spí společně jedna přes druhou. Přestože jsou thajské kočky řazeny mezi orientální plemena a rády si se svým člověkem povídají; nejsou hlučné a mají příjemný hlas (s výjimkou nekastrovaných koček v období říje). Jako všechna krátkosrstá plemena mají rády pohyb a pokud budou mít k dispozici kočičí strom s pelíšky a škrabadly, nadšeně to uvítají. Temperament thajských koček je příjemný a bez problému je možné chovat je pouze v bytě. Srst je nenáročná na údržbu a nevyžaduje každodenní péči. Pro svou společenskou povahu špatně snášejí dlouhodobé osamocení, takže pokud býváte často delší dobu mimo domov, je lepší pořídit si kočky dvě, aby si mohly dělat společnost, nebo zvolit jiné plemeno.

Závěrem

Přestože jsou thajské kočky v Evropě zatím dost vzácné a chovatelských stanic je velmi málo, zájem o ně je obrovský a počet příznivců a milovníků tohoto plemene neustále roste. S potěšením můžeme konstatovat, že i v České Republice se již objevila první chovatelská stanice („Thai Mystery“), která se zabývá chovem těchto ušlechtilých zvířat. A tak pro mnohé z nás, kteří podlehli kouzlu thajských koček, již nemusí být touha vlastnit vzácnou exotickou šelmičku přinášející štěstí nedostupným přáním.

Text a foto: Mgr.A. Hana Dušková Šádková

Chovatelská stanice thajských koček Thai Mystery

www.thai-mystery.cz