Tiché mňoukání

Existují plemena, které jsou svými hlasitými projevy pověstné, například barmy nebo siamky, naproti tomu se můžeme setkat s kočkami, jež jsou vyloženě tiché a vydávají jen němé "mňau". Na jejich schopnost komunikace to však nemá vliv.

Kočka, která nevydává žádné zvuky, nemusí být přímo fyzicky němá, pouze předvádí naučený výraz mňoukání bez hlasového projevu. Lze to pozorovat i u koček, které se za normálních okolností projevují hlasitě, ale občas prostě zamňoukají naprázdno. Jedná se vlastně o potlačenou formu zvuku, který používají jako prosebnou žádost. Přesně si pamatuji na svou první peršanku, která takto jemně otevírala tlamičku, aniž by z ní vyšel jediný hlásek. Většinou se tak dožadovala pozornosti nebo pohlazení. Jak kočku přimět, aby zvuk žádosti zopakovala? Podívejte se na ni a napodobte její zvuk... Funguje to i s odstupem. Když kočka sedí venku u dveří a uvidí vás v okně, vydá potlačený zvuk žádosti. Pokud pak zopakujete buď tiché, nebo hlasité zamňoukání, podle toho, co zrovna dělá, bude v potlačené žádosti pokračovat.

Proč mňoukají?

Nejčastějším typem mňoukání je obyčejné dožadování se pozornosti. Jestliže se přitom kočka prochází po kuchyni, s největší pravděpodobností po vás chce něco dobrého k snědku. Hlasitým mňoukáním, kterým vás vítá při příchodu domů, zase projevuje radost z vaší přítomnosti. Nejintenzivnější hlasové projevy kočka vydává v době říje, kdy tak dává samcům na srozuměnou svou dostupnost a ochotu k páření. U některých koček to může přejít až v hlasité kvílení, které trvá celé dny.


Pozor na nezvyklé projevy
Na závěr je třeba zmínit, že pokud obvykle tichá kočka začne mňoukat, nebo naopak hlasitá kočka přestane, může to být signálem, že s ní něco není v pořádku (zranění, nemoc). Určitě to neberte na lehkou váhu a věnujte své kočičí přítelkyni zvýšenou pozornost. Stejně tak, pokud nezvykle mňouká na toaletě, během očisty srsti nebo krmení. Všechny tyto případy naznačují na nějaké trápení. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o jejím zdravotním stavu, raději ji vezměte k veterináři na kontrolu.


Zdroj informací: 100 způsobů jak rozumět vaší kočce, Roger Tabor, Mladá fronta