20.03.15 Pomůcky

Tip pro kočičí pohodu

Přemýšlíte, že si domů přivezete nové koťátko? Koupě malé šelmičky ale není jen tak. Co dopředu obstarat a promyslet?

 

Základní informace je stáří kupovaného kotěte. Každé kotě by mělo zůstat ideálně do 12. týdne u matky. Poté je třeba dohlédnout na prohlídku u veterináře, který zkontroluje, jestli je kotě odblešeno, odčerveno, zda nemá ušní svrab a celkově zkontroluje jeho stav. Dále je potřeba zajistit ošetření proti vnějším cizopasníkům, mezi které nejčastěji patří klíšťata, roztoči či blechy. Důležité je také pravidelné očkování, které by mělo každé kotě podstoupit.

Co bude potřebovat?

Než si kočičku přivedete domů, měli byste mít připravené misky na vodu a na krmení, pelíšek, kočičí toaletu, kartáč, stelivo a samozřejmě krmení. Vhodná je i koupě přepravky, aby kotě mělo možnost „schovat se před světem“. V ideálním případě je dobré upustit od rodinných sešlostí nechat si je na dobu, až se kotě trošku rozkouká a zvykne si na všechny členy rodiny.

Stále se necítí jako doma?

Někdy se může zdát, že je vše připravené a kotě by si mělo nový domov užívat, ale ve skutečnosti tomu tak není. Pokud je vyděšené, bezdůvodně mňouká, škrábe po nábytku nebo po sobě nechává loužičky, důvodem je stres, který byl změnou domova vyvolán. Jak ho odstranit? Ztracenou pohodu mohou pomoct navrátit kočičí feromony (např. Feliway). Feromony jsou k dostání buď ve spreji, nebo ve formě elektrického difuzéru do zásuvky. Přípravek obsahuje imitaci kočičího obličejového feromonu, který napodobuje účinek přirozených kočičích feromonů a tím napomáhá obnovit ztracenou emocionální stabilitu.