13.11.10 Život s kočkou

To je moje území!

Kočky, stejně jako jiné šelmy, si své teritorium označují. Může to být trusem, škrábáním na předměty a otíráním tváří a brady. Na různých místech zanechávají své pachové značky, které díky svému dobrému čichu rozpoznávají i po delší době.

Kocouři na svém území většinou nestrpí druhého dominantního samce a velmi agresivně pak ukazují svou sílu, teritoria koček se ale mohou i překrývat. Samice totiž vůči sobě bývají tolerantnější a v revíru se vystřídají v určitých časových úsecích. A jakým způsobem si své území označují? Pachy nebo vizuálně - zrakem.

Rozstřikování pachu

Potřebu označit si své teritorium mají především nekastrovaní kocouři. Jistě znáte jejich velmi intenzivní nastříkaný pach, který je velmi dráždivý a těžko zaměnitelný. Ačkoliv se často říká, že ho rozstřikují jenom nekastrovaní kocouři, není to pravda. Kocour po kastraci ho může rozstřikovat také, ale jeho značka postrádá příznačný agresivní zápach. Pozorováním se zjistilo, že kocouři rozstřikují zapáchající tekutinu mnohem častěji, když je v jejich okolí kočka v říji. A proč to vlastně dělají? Aby si označili své území, zaznamenávání svého pachu dává kočce větší pocit jistoty ve „vlastnictví teritoria“. Intenzita značkování také bývá vyšší v místech teritoriálních sporů. Dokonce i kočky – samice - někdy značkují svislé plochy vystříknutím malého množství moči. Můžete si všimnout, že u toho mají vztyčený postoj s ocasem napjatým vzhůru, jehož špička vibruje. Důvodem většinou bývá pocit ohrožení na vlastním území (například příchod nové kočky do domácnosti, někdy je příčinou jenom pach jiné kočky). Někdy se kočky močí či trusem snaží překrýt pach návštěv nebo třeba psa.

Otírání

I když mají kočky velmi málo potních žláz, mají mazové žlázky, které chrání srst a rovněž produkují pach, který je však pro lidský čich neznatelný. Velké mazové žlázy jsou umístěné na bradě a okolo pysků. Jistě jste si mnohokrát všimli, jak se kočka otírá hlavou (a zejména bradou) o různé předměty nebo o vás, s touto činností pak může pokračovat celým tělem. Toto otírání se někdy nazývá „sociální“ a slouží ke stmelení skupiny. Vzájemné otírání hlaviček mezi kočkami žijícími v jedné domácnosti slouží k trvalé výměně tělesných vůni spřátelených jedinců. Dodává jim to pocit bezpečí a blaha.

Člověk, který je od kočky ovoněný si to sám neuvědomuje, ale jiné kočky si toho hned všimnou. A proto se někdy stává, že se o vás začne třít další kočka, aby vůni předchozí kočky překryla svým vlastním sekretem. Kočky, které mají sklony k žárlivosti či „dominanci“ se otírají obzvlášť horlivě, protože si tak označují člověka za své „osobní vlastnictví“. Kočky si takto označují i různé předměty. Ať už se jedná o tašku s nákupem, kabelku nebo třeba nové křeslo.

Broušení drápků

Menší žlázky mají kočky také na vrcholku hlavy, na konci ocasu a na polštářcích tlapek. Kočka, která si brousí drápy o strom nebo o škrabadlo, si rovněž značkuje své území. Někdo se domnívá, že se zároveň jedná i o určitý projev dominantního postavení. Kočky si totiž brousí drápy častěji v přítomnosti dalších koček nebo svého člověka, může se tedy jednat o vzájemné teritoriální ujišťování. Škrábáním různých předmětů dávají svému okolí najevo: "Tady bydlím já." Abychom v bytě předešli nežádoucímu škrábání na nábytek, je vhodné pořídit kočkám škrabadla, která rozmístíme na místa, kde má kočka potřebu označit si své teritorium.