Omlouváme se, ale z technických důvodu může dojít ke zpoždění odeslání objednávek o 1 den. Děkujeme za pochopení
06.08.11 Zdraví a nemoci

Uštknutí zmijí

Dochází k němu naprosto výjimečně, neboť zmije je velmi plachý tvor, který se psovi většinou obloukem vyhne. Navíc neplýtvá jedem na tvora, kterého by stejně nemohl pozřít. Ale nehody se občas přece jen stávají…

 

Vždy velmi dobře prohlédnete předpokládané místo uštknutí – musíte najít dvě poměrně hluboké krvácející rány, které rychle a hodně otékají. Vzniklý otok je velmi bolestivý.

Pokud je jediným příznakem jedna malá ranka/nebo otok malého rozsahu, bude se pravděpodobné jednat o bodnutí hmyzu nebo jiné poranění.

 

Co dělat?

Nepanikařte, zdravý pes uštknutí zmije přežije. Ohrožena jsou štěňata nebo zvířata s chronickým onemocněním srdce, jater nebo ledvin.

Ránu nezaškrcujte, nevypalujte ani nevysávejte či jinak nečistěte. Zachovejte klid a zvíře co nejrychleji dopravte k veterinárnímu lékaři.

Uštknuté zvíře by se mělo pohybovat co nejméně, aby se zpomalilo pronikání jedu do krevního oběhu. Lépe je počkat na odvoz autem, než pěšky spěchat se psem na vodítku na veterinu.

 

Užitečné rady

Jarní uštknutí bývá nejhorší, protože zmije má v zubech nastřádanou velkou dávku jedu. V tomto období psa do míst, kde by se mohl potkat se zmijí, raději neberte. Nebo dělejte dostatečný hluk a zmije se vám i vašemu psovi vyhnou obloukem samy.

Nevyžadujte podání protijedu, neboť může přinést závažné komplikace v podobě anafylaktického šoku. Je to vždy až poslední volba, pokud nezabírá infuzní terapie.

 

Ukázka z knihy: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz

Tato ojedinělá publikace je určena všem majitelům psů a koček, kteří se zajímají o zdravotní stav svého miláčka. Čtenář v ní najde stručné a srozumitelné informace, co je nejdůležitější v preventivní péči o psa a kočku, jaké jsou nejčastější diagnózy a jak postupovat v domácím ošetření. Dozví se také, kdy a proti čemu je nejlépe očkovat, kdy a jak odčervovat, jak čistit uši, co dělat při úrazu, průjmu či zvracení... Na konci knihy je připojen popis základních ošetřovatelských úkonů, které by měl majitel zvířete zvládnout, vybavení domácí lékárničky a několik rad pro chování v ordinaci.