Omlouváme se, ale z technických důvodu může dojít ke zpoždění odeslání objednávek o 1 den. Děkujeme za pochopení
05.12.18 Život s kočkou

Vánoce a Silvestr s domácími mazlíčky

Vánoce a Silvestr jsou obdobím plných lákadel nejen pro lidi, ale i pro zvířata. Jak je zvládnout bez újmy na zdraví radí Adéla Palacká, specialistka na výživu značky Fitmin.

Štědrovečerní večeře

Důležité je si uvědomit, že bychom zvířeti neměli dávat lidské jídlo nejen o Vánocích, ale i během celého roku. O Vánocích to platí dvojnásob, protože jídla, která připravujeme, bývají často kořeněná, smažená, pečená atd. Tento typ pokrmů nemá dobrý vliv na funkci organismu zvířete a při nadměrném množství by mohlo dojít ke zbytečnému zatížení, v horším případě i poškození funkce jeho orgánů (slinivky, ledvin atd.). Pokud přece jen chcete vašemu mazlíčkovi dopřát něco lepšího, tak mu připravte speciální porci, která bude povařena či podušena na páře bez jakéhokoliv koření. Vylepšit ji můžete přidáním lososového oleje (za studena lisovaným). Ten nejenže psům a kočkám chutná, ale zároveň zlepšuje kvalitu srsti, zvyšuje soustředěnost, podporuje imunitu a posiluje cévní systém i mozkovou činnost.

Pozor na čokoládu!

A jak je to s cukrovím? Jeden kousek lineckého (ale ne víc!), které není potřeno čokoládou či naplněno kakaovým krémem, až tak neuškodí. Kakao a čokoláda jsou pro psy a kočky totiž nebezpečnou surovinou, neboť obsahují alkaloid theobrominu. Zvířecí mazlíčci tento alkaloid nedokáží metabolizovat tak snadno jako lidé, a proto je pro ně tato surovina nevhodná. V malém množství by se pravděpodobně nic závažného stát nemělo. Mohla by se projevit nevolnost v podobě zvracení či průjmu. Ve větším množství by se mohly objevit závažnější obtíže, jako je svalový třes, nepravidelný tlukot srdce, záchvaty a v těch nejzávažnějších případech by podání čokolády mohlo způsobit až úmrtí.

Zbytky z pečení

Při pečení (a to nejen o vánočních svátcích) občas zbývají syrové vaječné bílky, a pokud zrovna nezaděláváte na pusinky, naskytne se otázka, co s nimi. Rozhodně je nelijte zvířeti do misky. Syrové vaječné bílky jsou totiž pro psy a kočky nevhodné, obsahují látku avidin, který zapříčiňuje úbytek vitaminu B v těle. Řešením je tepelná úprava, ale i po této úpravě je důležité dát pejskovi nebo kočičce rozumné množství.

Vánočka

K vánočním svátkům patří voňavá, nadýchaná vánočka plná mandlí a rozinek. Ale pozor, zrovna vhodná pochoutka pro čtyřnohé mazlíčky to není. Kromě cukru, který obsahuje, jsou zde i rozinky. Ty obsahují látky, které mají neblahý dopad na ledviny a pokud jich pes/kočka sní větší množství (nikde není přesně dáno kolik), mohlo by u něj dojít až k selhání ledvin. Pokud byste opravdu měli velký problém odolat, odlomte mu maličkatý kousíček suchého těsta (bez rozinek).

Kosti

Pokud chcete vašemu mazlíčkovi dopřát něco dobrého do misky, kus masa by tam samozřejmě neměl chybět. Dávejte však pozor na kosti. Stejně jako u lidí, tak i u zvířat by mohly kosti způsobit nemalé potíže – a to platí nejen u drobných kůstek z ryb. Do psí nebo kočičí misky by se například rozhodně neměly dostat ani vařené kosti z drůbeže. Ty jsou totiž velmi křehké a mohly by způsobit poranění v tlamě nebo v trávicím traktu zvířete.

Jak zvíře uchránit na Silvestra?

Chovejte se co nejpřirozeněji, nesmíte mít ze Silvestra větší paniku než váš mazlíček. Najděte pro něj co nejklidnější kout v domácnosti, kde nebude vidět záře světel a nebude tolik slyšet hluk. Venčete psy včas a na vodítku, aby se nestalo, že vás nemile překvapí nečekaná rána. Kočky, které mají přístup ven, raději na Silvestra nechte zavřené doma. Někdy mohou pomoci i speciální přírodní doplňky (jejich užití je vhodné konzultovat s veterinárním lékařem) či jiné metody.