17.12.20 Výživa

Vánoční menu pro kočku

Kdo by nechtěl svého mazlíčka hýčkat doma připravenými pochoutkami? Vánoce jsou ten pravý čas, kdy můžete kočičku trochu rozmazlit. Smaženého kapra a vanilkové rohlíčky vynechejte a raději vsaďte na kočičí menu. 

Vytvořit domácí stravu pro kočky tak, aby byla ve všech ohledech vyvážená, není jednoduché. Proto většina chovatelů  krmí své kočky kočky komerčně vyráběným krmivem (granule, konzervy, kapsičky) a občas jim „přilepší“ domácí pochoutkou. Vánoce jsou ideální příležitostí, jak kočce zpestřit jídelníček domácí laskominou. 

Vánoční kapr
200 g kapra
¼ šálku vařené rýže
kousek másla

Kapra duste 20 minut v malém množství vody. Vyndejte všechny kosti a maso s vodou smíchejte s uvařenou rýží, dochuťte kouskem másla. 

Jako základ stravy by však stále měly být kvalitní granule (např. Ibero NATURALBravery, Petkult) doplněné o chutné konzervy a kapsičky (např. Petkult). 

Pamlsek jako dezert
O tom, že cukroví kočkám škodí, se není třeba moc rozepisovat. Nebezpečná je zejména čokoláda, která obsahuje theobromin a kofein, což jsou pro kočky jedovaté látky. Proto jako dezert naservírujte kočce raději sušené maso nebo jiné kočičí pamlsky. Jestliže chcete domácí pochoutku, vytvořte třeba masové kuličky. Stačí uvařit maso (kuřecí, hovězí, telecí), které následně rozemelete. Maso smícháte s vařeným žloutkem a trochou másla a vytvoříte malé kuličky. 

Ale pozor, může se stát, že po mimořádně dobrém jídle už kočka nebude chtít nic jiného, proto by tyto lahůdky měly zůstat sváteční výjimkou. 

Fotka od Alru4 z Pixabay