22.12.21 Aktuality

Vánoční rozhovor s Liborem Šulou a Janem Hepnarem

Závěr roku bývá většinou ve znamení vzpomínání, co nám letošní rok přinesl a vzal. Lidé si také  kladou otázky, co čekají od dalšího roku a s jakými ambicemi do něj již zanedlouho vkročí. Jinak to není ani u ambasadorů značky Fitmin, milovníka mainských mývalích koček a známého kadeřníka Libora Šuly a Jana Hepnara, vedoucího Horské služby. Co si oni přejí do nového roku a jak hodnotí ten uplynulý?

Libor Šula je jedním z nejlepších chovatelů mainských mývalích koček v České republice a založil i svou chovnou stanici Caramellocoon. Možná ho znáte i jako světoznámého kadeřníka, úspěchy ale sbírá i na poli chovatelství velkých koček.

Jak se připravujete na Vánoce a kde je budete trávit?
Obrovská nevýhoda chovatelství je, že pokud to děláte opravdu na profesionální úrovni a nemáte doma dvě, maximálně tři kočičky, stáváte se závislým na pomoci druhých. Proto povětšinou trávíme vánoční svátky doma v kruhu rodiny, ať již té dvounohé neb čtyřnohé. Milujeme tradice a také si užíváme vánoční dekorace. Bohužel s výběrem, kdy kupujete pouze nerozbitné, bezpečné, nejedovaté ozdoby se výběr rapidně zužuje, ale i přesto se nám i s naší demoliční četou zatím každý rok povedlo interiér nazdobit. Takže přípravy jsou většinou o tom, kam a jak něco nalepit, přitlouct a vklínit, aby to vydrželo v nezměněném stavu alespoň týden.

Jak byste tento rok shrnul? Co vám dal a co naopak vzal?
Náročný, chaotický a nesmírně sebepoznávající rok. Myslím si, že spoustu věcí, které bych si o sobě nikdy nemyslel a o kterých bych věřil, že nikdy nemůžu zvládnout, bylo překonáno a pomohlo mi se naučit dívat na svět daleko střízlivějšíma očima! 

Co byste popřál do nového roku?
Hlavně zdraví, v dnešní době si snad nejde přát víc. Od toho se už odvíjí vše ostatní. Když je člověk a jeho blízcí zdraví, tak spokojenost a štěstí už jsou záhy na cestě k vám. Nakonec také hodně lásky. Sám dobře vím, jak je to důležité být milován a mít šanci milovat. A to já doopravdy jsem. Můj manžel a kočičí rodina, kterou jsem obklopován, mě denně zahrnují bezpodmínečnou láskou, a to bych přál vám všem. Dvounohým, čtyřnohým, chlupatým, i těm bez srsti.

Jan Hepnar je vedoucím Horské služby, se kterou značka Fitmin spolupracuje od podzimu 2020. Horskou službu Fitmin podporuje nejen krmivy, ale dodala jim například i speciální výcvikové bundy. Každá Horská služba musí mít svého lavinového psa. V České republice je to celkem 19 psů, z toho 10 již plně atestovaných a 9 štěňat ve výcviku. 

Jak se připravujete na Vánoce a kde je budete trávit?

Přípravy jsou asi jako u každého – světýlka na dům, dopis Ježíškovi, a hlavně u úklidu a pečení nepřekážet manželce. Celý Štědrý den jsme bohužel s pejskem v práci, a tak domů dorazíme až večer. Výhodou je, že Casi ani já nestihneme doma nic zničit a večeře tak může v klidu začít. 

Jak podle vás vypadají ideální Vánoce?

Všude bílo, rodina pohromadě a pejsek Casi schovaný pod stolem, kde ani nedutá, aby s námi mohl doma zůstat co nejdéle. Štědrý večer je totiž jediný v roce, kdy s námi může být uvnitř domu. 

Jak byste shrnul tento rok? Co vám dal a co byste do toho nového popřál?

Kvůli pandemii se zrušila spousta společných cvičení, kurzů a závodů. Zároveň jsme ale měli více času přes zimu na individuální trénink. Běžně totiž trávíme zimu na sjezdovkách a v terénu při záchraně a se samotným výcvikem to tak bývá v tomto období složitější. Do roku 2022 bych všem pejskařům popřál zejména hodně trpělivosti s jejich čtyřnohými kamarády, a ještě trochu více radosti, kterou spolu prožijí.