29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
22.09.12 Péče

Vatové tyčinky do uší? Raději ne!

Až polovina majitelů psů a koček používá k čištění uší svých čtyřnohých přátel běžné vatové tyčinky. Jenže tím mohou natropit více škody než užitku a způsobit závažná poranění ušního bubínku či zatlačovat ušní maz hlouběji a tím vyvolat zánět.


Účinné řešení se nabízí v podobě ušních čistících kapek jako nástroje prevence a léčby ušních zánětů. Mnoho psů a koček se už narodí s předpoklady pro tvorbu zánětů. Anatomie jejich ucha snadno přitahuje bakterie a nečistoty. Proto je pravidelné čištění uší neoddělitelnou součástí péče o psa či kočku. Frekvence čištění u psů závisí na plemeni a stavu zevního zvukovodu. „Nejvíce náchylní k zánětu jsou kokršpanělé, retrívři, pudlové nebo baseti. U těchto psů se doporučuje užívat kapky až dvakrát týdně,“ radí MVDr. Gabriela Zelinková. Právě u těchto ras s převislými boltci jsou uši často nepříjemně 'cítit', proto je tolik důležitá prevence, aby nedošlo k tzv. vzplanutí zánětu.

Mnozí majitelé netuší, že čištění vatovými tyčinkami ohrožuje bubínky zvířete z důvodu neočekávaného prudkého pohybu hlavou. „Vhodné je použít kapky, které jsou určené na čištění uší, jako je např. přípravek Epi-Otic, který díky speciální glykotechnologii zabraňuje uchycení zárodků ve zvukovodu, tlumí přirozeným způsobem zánět a zklidňuje ucho,“ doporučuje MVDr. Gabriela Zelinková a dodává: „Tyto kapky jsou vhodné jak pro psy, tak pro kočky. Doporučené užívání je jedenkrát až dvakrát týdně při běžném čištění.“

Pokud majitelé psů vidí, že jsou zvukovody zvířátka čisté, nemusí přistupovat k preventivnímu čištění. Nadměrné čištění je jednou z mnoha příčin zánětu zvukovodu. Pozornost by se měla věnovat i okolí ouška po letní anebo podzimní procházce v přírodě, kdy se do srsti mohou dostat semena trav.

95 % majitelů chce jednoduchou aplikaci
Pokud už u zvířete zánět propukl, až třetina majitelů psů a koček uvedla, že jim je aplikace antibiotických kapek nepříjemná či dokonce způsobuje obtíže. Mnozí mazlíčci nemají trpělivost pro dlouhé zdravotní úkony a jsou ochotni vydržet jen chvíli. Jak ukázal průzkum, pro 95 % majitelů je jednoduchá aplikace zcela nepostradatelná a téměř 60 % z dotázaných je ochotno investovat do dražší léčby, pokud bude aplikace jednoduchá. „Ušní kapky s hydrokortizon aceponátem není nutné složitě odpočítávat. Lze je spolehlivě aplikovat pomocí patentovaného sprejového aplikátoru. Jak pro majitele, tak pro jeho mazlíčka je to mnohem příjemnější způsob léčby,“ vysvětluje MVDr. Gabriela Zelinková.