16.12.23 Život s kočkou

Vědci zkoumali reakce koček na šantu kočičí a aktinidii stříbrnou. Co objevili?

Mnoho koček po šantě kočičí neboli catnipu šílí - třou se o ni, válí se na ní, žvýkají ji nebo olizují. Je všeobecně známo, že tato rostlina a její asijský protějšek, aktinidie stříbrná, mají omamné účinky, ale to nemusí být jediný důvod, proč se kočky o tyto rostliny tak nadšeně otírají a žvýkají je. 

Výzkumníci v Japonsku zjistili, že když kočky poškodí šantu kočičí, uvolní se mnohem větší množství silných repelentních látek proti hmyzu, což naznačuje, že je toto chování chrání před škůdci.

Reakce koček na catnip a aktinidii je všeobecně známá. Hlavní autor studie Masao Miyazaki, výzkumník chování zvířat na univerzitě Iwate, říká: „Dokonce i ve slavném muzikálu Cats jsou scény, kde vidíte kočku, jak omamuje jinou kočku pomocí catnipového prášku.“ Miyazaki začal svou kariéru ve veterinární medicíně a začal se zajímat o to, jak chemické látky, například feromony, pohánějí instinktivní chování společenských zvířat.

Listy šanty kočičí a aktinidie obsahují sloučeniny nepetalaktol a nepetalakton, iridoidy, které chrání rostliny před škůdci. Aby vědec zjistil, jak chování koček ovlivňují chemické látky uvolňované rostlinami, spolupracoval Miyazaki s chemiky z Nagojské univerzity. "Zjistili jsme, že fyzické poškození aktinidie kočkami podpořilo okamžité vylučování celkových iridoidů, které bylo desetkrát vyšší než z neporušených listů," říká Miyazaki.

Nejenže se uvolnilo více iridoidů, ale jejich složení se změnilo způsobem, který zřejmě kočky povzbudil. "Nepetalaktol tvoří více než 90 % celkových iridoidů v neporušených listech, ale v poškozených listech tento podíl klesá na přibližně 45 %, zatímco podíl ostatních iridoidů výrazně roste," říká Miyazaki. "Změněná směs iridoidů odpovídající poškozeným listům podporovala u koček mnohem delší omámenou reakci."  

V předchozí práci Miyazaki a jeho tým ukázali, že tyto sloučeniny účinně odpuzují komáry (Aedes albopictus). Nyní tým prokázal, že když kočky rostliny poškodí třením, válením, olizováním a žvýkáním, jsou repelentní vlastnosti ještě účinnější. Diverzifikace iridoidů v poškozených listech aktinidie způsobuje, že jsou při nízké koncentraci pro komáry odpudivější.


Aby se zjistilo, zda kočky reagují specificky na tyto sloučeniny, byly jim podávány misky s čistým nepetalaktonem a nepetalaktolem. "Kočky vykazují stejnou reakci na koktejly iridoidů a přírodní rostliny s výjimkou žvýkání," říká Miyazaki. Chemikálie na plastové misce olizují a otírají se o misku a převalují se na ní.

"Když byly iridoidní směsi aplikovány na dno misek, které byly následně zakryty propíchnutým plastovým krytem, kočky stále vykazovaly olizování a žvýkání, i když se nemohly dostat do přímého kontaktu s chemickými látkami," říká Miyazaki. "To znamená, že olizování a žvýkání je instinktivní chování vyvolané čichovou stimulací iridoidů."

Dále chce Miyazaki a jeho tým zjistit, který gen je zodpovědný za reakci koček na catnip a aktinidii. "Naše budoucí studie slibují zodpovězení klíčových zbývajících otázek, proč je tato reakce omezena na druhy Felidae a proč některé kočky na tyto rostliny nereagují," říká Miyazaki.

Zdroj: iScience, Uenoyama et al. “Domestic cat damage to plant leaves containing iridoids enhances chemical repellency to pests” https://www.cell.com/iscience/fulltext/S2589-0042(22)00726-X 

Foto: archiv