30.07.22 Aktuality

Vedra a domácí mazlíčci – jak je přečkat v pohodě?

Jakmile teploty dosáhnou nepříjemně vysokých hodnot, domácí zvířata se mohou dostat do stresu. Poradíme vám, jak je během vlny veder ochránit.

Sophie Andrewsová, veterinární lékařka charitativní organizace na ochranu zvířat Battersea, řekla: "Vyčerpání z horka je pro psy a kočky běžné, a pokud není rychle ošetřeno, může mít vážné následky, zejména u brachycefalických plemen, která jsou zranitelnější. Mezi opatření, která pomohou tomuto stavu předejít, patří vyhýbání se dlouhým procházkám v horku, zajištění stálého přístupu k vodě a chladných míst k odpočinku. A co je nejdůležitější, pokud se vám zdá, že se váš mazlíček v důsledku horka necítí dobře, vyhledejte veterinárního lékaře."

Venčení ráno a večer
Psi se s vedrem vyrovnávají hůře než lidé, zejména když venku intenzivně cvičí. Pokud je tedy vedro, zvažte, zda by pro vašeho psa nebylo bezpečnější jít na delší procházku brzy ráno nebo pozdě večer, kdy se teplota výrazně sníží. Během dne, kdy je nejtepleji, choďte jen na kratší vyvenčení. Při plánování procházky berte ohled na počasí, dělejte pravidelné přestávky ve stínu a nabídněte psovi vodu. Pes, který tráví den na zahradě, musí mít k dispozici dostatek pitné vody a stín, kde může odpočívat. 

Pitný režim
Voda je pro vaše domácí mazlíčky životně důležitá. Pokud jste se svým psem delší dobu venku, ujistěte se, že máte vždy po ruce láhev s vodou a misku, ze které se může napít. Kočkám zajistěte stálý přístup k čerstvé vodě. Po domácnosti i venku (pokud máte kočku, která chodí ven) rozmístěte víc misek s vodou. 

Pozor na úpal
Psi trpí úpalem, když se přehřejí. K tomu může dojít jak při vysokých teplotách vlivem přímého slunečního svitu (úžeh), tak i za horka (úpal). Je důležité vědět, jak se mu vyhnout, a znát jeho příznaky, protože vyžaduje veterinární ošetření. Úpal vzniká, když pes nedokáže snížit svou tělesnou teplotu. Může být i smrtelný.

Úpal se může vyskytnout u každého psa, ale obzvláště ohroženi jsou psi s nadváhou, mladí, starší a samozřejmě brachycefalická plemena (plemena psů s krátkou čenichovou partií – např. Anglický buldok).

Mezi příznaky úpalu patří:

 - těžké dýchání
 - letargie
 - zmatenost nebo ztráta koordinace
 - slintání nebo pěna u tlamy
 - zvracení nebo průjem
 - třes nebo slabost

Pokud máte podezření, že váš pes má úpal, okamžitě kontaktujte svého veterináře.

Během toho poskytněte zvířeti první pomoc:

Přemístěte psa do stínu a chladu.
Udržujte ho v klidu a v nehybnosti.
Položte ho na chladný mokrý ručník.
Nechte ho napít se menšího množství chladné vody.
Polévejte psovi tlapky, uši a hlavu chladnou vodou. Nikdy nepoužívejte led nebo velmi studenou vodu, protože to může způsobit šok.
Postupně začněte přelévat chladnou vodu po těle, ale ne tolik, aby se pes začal třást.
Pokud je to možné, pokračujte v ochlazování psa i cestou k veterináři.

Co dělat u koček? 
U koček může vzniknout rakovina kůže z popálenin od sluníčka. 
V letních dnech sledujte chování své kočky a poznejte příznaky úpalu. Pokud se vaše kočka během horkých dnů chová podivně nebo si všimnete jakýchkoli kožních změn, kontaktujte svého veterináře. 

Mezi příznaky úpalu u koček patří:

 - neklid a úzkost
 - zrychlené dýchání
 - kůže horká na dotek
 - zasklené oči
 - zvracení a slintání

Nikdy nenechávejte zvířata zavřená samotná v autě
Nechat zvíře samotné v rozpáleném autě může být smrtelné. I když je auto zaparkované ve stínu s pootevřenými okny, psi se mohou dostat do stresu a nepohody a velmi rychle se u nich může vyvinout úpal. V horkých letních dnes se snažte vyhnout cestování se zvířetem v autě. Pokud přece jen musíte cestovat, zapněte klimatizaci, než do něj zvíře naložíte. Lepší je cestovat v době, kdy je menší provoz, abyste neuvízli na dlouhou dobu v koloně. Zajistěte, aby měl váš mazlíček po celou dobu cesty přístup k vodě - na trhu jsou k dispozici různé cestovní misky.

Domácí chládek
Existuje mnoho dalších způsobů, jak můžete svému psovi nebo kočce pomoci, aby se v horkém počasí ochladili:
Povzbuzujte je, aby se zdržovali ve stínu a mimo dosah přímého slunečního světla.
Dejte jim k dispozici studené vlhké ručníky, na které si mohou lehnout, pokud si to přejí
Ve stínu mějte brouzdaliště, ve kterém se mohou svlažit.
Můžete si pořídit chladící misky, chladicí podložky, šátky a vesty
Vyzkoušejte některé chutné mražené recepty vhodné pro domácí mazlíčky, například ledové lízátko. Ledové lízátka pro domácí mazlíčky jsou nejen chutným způsobem, jak pomoci vašemu mazlíčkovi v horku, ale také výživnou svačinkou.
Pro vaši kočku zkuste zmrazit vodu s trochou tuňáka z konzervy, kterou může olizovat.

Ochrana tlapek
Povrchy, které se na slunci zahřívají, jako je asfalt, mohou být pro tlapky vašeho mazlíčka bolestivé a v extrémním horku mohou způsobit popáleniny. V případě pochybností se přesvědčte sami. Pokud se vám zdá, že je povrch dotek příliš horký, je pravděpodobné, že váš domácí mazlíček si myslí totéž. Při venčení psů se raději snažte držet travnatých nebo stinných ploch.

Domácí zábava
V teplejším počasí je dobré najít způsoby, jak vybít duševní a fyzickou energii vašeho mazlíčka. Doma mu můžete schovat hračky nebo pamlsky a nechat ho, aby si je očichal a pak je hledal. Hračkami nebo pamlsky můžete také povzbudit psa, aby trávil čas na zahradě ve stinném brouzdališti (např. nafukovacím dětském bazénku). 

Plavání
Plavání je nejen pro psy skvělý způsob osvěžení. Mějte na paměti, že některá místa mohou být nebezpečná (řeka se silným proudem, nebo stojatá voda s velkým množstvím sinic). Ideální jsou čistá jezera, rybníky nebo potoky. 

Opalovací krém
Stejně jako lidé jsou i psi a kočky vystaveni riziku spálení od sluníčka - to je obzvláště výrazné u světle zbarvených nebo řídce osrstěných psů a koček. U koček může vzniknout rakovina kůže v důsledku spálení od slunce. U citlivých zvířat je vhodné použít speciálně vyvinutý opalovací krém pro psy a kočky, která se nanáší na místa citlivá na slunce, jako je konec nosu a špičky uší. Pokud si nejste jisti, zda váš mazlíček potřebuje opalovací krém, požádejte o radu svého veterináře.

Zdroj: organizace Battersea, www.battersea.org.uk
Foto: MaxPixel.net