11.08.17 Život s kočkou

Venkovní, nebo bytová?

Přemýšlíte, že si pořídíte kočku, ale nemůžete se rozhodnout, zda ji budete držet pouze doma, nebo ji pouštět ven? Co je lepší? Záleží na okolnostech.

Pravdou zůstává, že kočky bytové mají rozhodně bezpečnější život než kočky, které mohou chodit ven. Na druhou stranu nemají tolik zajímavých zážitků. Hodně záleží na místě vašeho bydliště. Pokud se v blízkosti domu nachází rušná komunikace, je rozhodně lepší nepouštět kočku ven vůbec. Na vesnické samotě jsou venkovní toulky bezpečnější, ale stoprocentní jistotu, že se vám mazlíček vrátí domů, nemáte nikdy. Hrozí zastřelení myslivcem, pokousání psem atd. Další podstatné kriterium při rozhodování je plemenná příslušnost. Temperamentní „polodivoký“ mourek, který jako kotě vyrůstal venku, si bude na život v bytě těžko zvykat. Naopak pro šlechtěné kočky, např. perské, je venkovní prostředí vyloženě nevhodné. A co na to odborníci? Obecně například v USA se většina lidí, kteří se zabývají kočičím welfare (pohoda zvířat související s dobrými životními podmínkami), doporučuje život v domě, zatímco ve Velké Británii se zase doporučuje přístup do venkovního prostředí. Při rozhodování myslete na to, že kočka, která vyrůstala v bytě a výběh nikdy nepoznala, ho ani nepostrádá. Ale pozor, když jí ho ukážete, bude jej vyžadovat stále.

Domácí prostředí obohaťte

Když se rozhodnete pro kočku venkovní, pak ji nechte kastrovat (i kocoura!), abyste zabránili množení nechtěných koťat, pravidelně ji odčervujte a nezapomínejte na očkování. Pokud si zvolíte pouze domácí prostředí, je skvělé, když si pořídíte rovnou dvě koťata, která spolu budou vyrůstat a vzájemně si dělat společnost. Domov stačí jednoduše obohatit různými škrabadly, šplhacími stromy, vyvýšenými policemi k odpočinku a pozorování atd. Kromě misek dejte kočce každý den možnost část krmné dávky si „ulovit“. Můžete si pořídit míček na pamlsky, nebo si krmící zásobník jednoduše vyrobit z prázdných krabiček, roliček apod. Často si s kočkou hrajte s kočičím mávátkem, laserem atd., aby měla hodně psychického a fyzického vyžití. A pamatujte: Je snadnější přeměnit bytovou kočku na venkovní než naopak!