Veterinární poradna

Veronika Vacková | 16.01.13

Dobrý den, máme dvouletého pejska Jack Russla(teriér)a zjistili jsme, ze má cca. uprostřed zad (možná trochu blíže předním packám)na páteři důlek-proláklinu, který je znatelný jak pouhým okem, tak pohmatem. Je to genetická vada nebo něco vážnějšího? Pohybu má dost a je celkově velmi osvalený. Děkuji moc za odpověd, Vacková

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den. Má Váš pejsek nějaké pohybové obtíže? (špatně chodí, špatně vstává, naříká, projevuje neochotu k pohybu atp.) pak by bylo lepší navštívit veterinárního lékaře. Pokud však žádné pohybové potíže nemá, je pravděpodobné, že jste si "důlku" pouze dříve nevšimli. Může se jednat jak o genetickou tak exteriérovou vadu, která se u některých jedinců objevuje.
S pozdravem MVDr. Puturková

Petra Matoušková | 14.01.13

Dobrý den,mám dva kastrované kocoury žijící pouze v bytě,ven nikdy nechodí,domluvila jsem se s veterinářem že stačí očkovat jednou za tři roky,ale pro klid sháním ještě názor jiného odborníka,naposled jim očkoval Biofel PCH a Nobivac Rabies,opravdu stačí přeočkování jen jednou za 3 roky a odčervení klasicky 2x do roka? předem děkuji za informaci

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,
pokud máte kocourky pouze doma a nedostanou se do styku s jinými zvířaty (psi, jiné kočky, apod.) pak není nezbytně nutné je očkovat. Co se týká vakcín - Nobivac Rabies je očkování proti vzteklině (konkrétně tato vakcína má garantovanou účinnost na 3 roky, tudíž je přeočkování 1x za 3 roky v pořádku), Biofel PCH je očkování proti infekčním chorobám, které se přeočkovávají každý rok (zde bych spíše volila mezi každoroční revakcinací nebo nevakcinovat vůbec, protože když budete tuto vakcínu očkovat 1x za 3 roky, tak to podle mě nemá význam).
Odčervení 2x do roka by stačit mělo, ale pokud by jste po odčervení objevila v trusu "červy" (bílé nitkovité nebo ve tvaru zrníček od okurek) je třeba odčervení za 14-21 dní zopakovat.
S pozdravem MVDr. Puturková

GABRIELA ULBRYCHOVA | 14.01.13

DOBRÝ DEN, MÁME DVOULETÉHO KOCOURA - JE PO KASTRACI. JAKÉ KRMIVO JE PRO NĚJ NEJVHODNĚJŠÍ? JAKÉ ZNAČKY ČI CO MU VAŘIT. DĚKUJI ULLBRYCHOVÁ

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,
nejhodnější je krmit granulemi. Ve vařené stravě nejsou všechny živiny, které Váš kocour potřebuje. Co se týká konkrétních granulí - pokud měl někdy nějaké problémy s močovým aparátem doporučuji speciální granule, které povětšinou koupíte jen u veterináře. Pokud je kocourek po zdravotní stránce v pořádku, pak doporučuji granule Guabi natural cat, Proplan. Z těch levnějších ještě mohu doporučit granule od českého výrobce Brit Care. Záleží hlavně na Vás kolik chcete za granule investovat. Ale obecně: nekupujte barevné granule a z otevřených pytlů ve zverimexech a drogériích. Přeji šťastnou ruku při výběru granulí.
S pozdravem MVDr. Puturková

Radka Erhardová | 09.01.13

Prosím o radu-existuje nějaký přípravek nebo způsob jak omezít nalepení sněhu na srst a tlapky? (Konkrétně se jedná o papillona).Děkuji

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, bohužel o žádném takovém přípravku nevím. Jediné co můžete udělat, je vystříhat chlupy mezi polštářky a na tlapkách. Každopádně doporučuji mazat polštářky přípravky na to určenými nebo vazelínou aby nedocházelo k jejich praskání apod.
S pozdravem MVDr. Puturková

Anna Černá | 08.01.13

Dobrý den, mám dvě13ti leté kočky a 8mi letého koucoura s potížemi močových cest, pokud budu krmit dietou Hills stane se něco, když granule budou jíst i moje dvě kočky? Prosím mohou se diety Hills kombinovat např. na močové cesty a na kožní potíže? Děkuji Černá

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, co se týká Hills na močové cesty - pokud je budou jíst i kočky nic se jim nemůže stát. Nevidím důvod proč by se diety na močové cesty a kožní potíže nemohli kombinovat. Dietní granule ať už na močové cesty nebo na kožní aparát jsou pouze prevence, ne léčba. Diety na močové cesty sice obsahují látky okyselující moč, aby zabránily tvorbě moč. kamenů a pod., ale to neznamená, že pokud dáte jiné granule tak se kameny vytvoří... Tvorba moč. konkrementů vždy záleží na více faktorech.
S pozdravem MVDr. Puturková

Iveta Holcová | 08.01.13

Dobrý den,máme 4měsíční štěně zlatého retrievera.Hodně často čůrá i 2x za hodinu.Je to v jeho věku normální nebo máme navštívit veterináře?Také by mě zajímalo,kolik vody má takové štěně vypít.Váží asi 16kg.Děkuji Holcová

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, Váš pejsek by měl vypít cca 5-10% své váhy (tj. v průměru cca 1 litr). U každé jedince je to samozřejmě individuální. V žádné případě ale pejska nijak neomezujte, měl by mít přístup k vodě ad libitum (tj. dle potřeby). Co se týká čůrání 2x za hodinu, to je v jeho věku opravdu dost často. Pokud k tomu ještě hodně pije může se jednat o onemocnění močového aparátu (močový měchýř, ledviny) v důsledku prochladnutí, nebo o diabetes mellitus (cukrovku). Doporučuji navštívit veterinárního lékaře, nejlépe na lačno (dát nažrat naposledy večer) aby mohl kolega odebrat krev na hladinu cukru a popř. další parametry.
S pozdravem MVDr. Puturková

Adéla Čacká | 04.01.13

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat kolik kilogramů by měla vážit border kolie ve věku 7 měsíců s výškou 46cm v kohoutku? Předem moc děkuji. A.Č.

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, na tuto otázku Vám bohužel nejsem schopna adekvátně odpovědět. Každý jedinec se vyvíjí trochu jinak, proto vždy záleží na celkové konstituci, na rodičích (jaké byli oni konstituce), na tom zda je to fenka či pes (pes bývá mohutnější), na tělesné zátěži apod. Z těchto a dalších důvodů nelze říci kolik by měla mít v určitém měsíci... Pokud máte obavy, že je Váš pejsek vyhublý nebo má nadváhu, doporučuji navštívit poradce chovu nebo veterinárního lékaře, který dokáže posoudit konstituci a kondici Vašeho pejska.
S pozdravem MVDr. Puturková

Lenka Hušková | 03.01.13

Dobrý den, máme 8 měsíční fenku labradora, velkou zahradu s ovocnými stromi a keři, takže ovocem se obsloužila sama,na podzim to byly i 2kg denně (převážně jablek).Chci se zeptat jestli může takové množství? Krmíme granulemi Ontario. A další dotaz, od kdy může dostávat kosti? Děkuji za odpověď Hušková

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, co se týká ovoce, nevidím žádný důvod proč ji omezovat pokud jí to nedělá žádné problémy. Kosti jsou ovšem pravý opak. Podávání kostí nemohu doporučit v žádném věku!! V žádném případě nedávejte fence kosti drůbeží a králičí (jsou duté a lámou se na drobné, ale zato velice ostré kousky). Co se týká ostatních kostí - v malém množství snad, ale kostní zácpa (která není vzácná), může končit i fatálně (pokud se ostrá kost "zabodne" do sliznice střeva či žaludku, nebo ji dokonce perforuje /protrhne/). Může dojít i celkové sepsi organismu... Teď Vás záměrně trochu straším, ale tyto stavy jsou často život ohrožující.
S pozdravem MVDr. Markéta Puturková

Alena Splítková | 03.01.13

Dobrý den mám bígla a máme problémy se záněty uší ..poraďte mi prosím

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, Váš dotaz je velmi stručný. Jediné co Vám můžu poradit, je zajít k veterinárnímu lékaři, který uši vyšetří (zda se jedná o zánět bakteriální, parazitární, kvasinkový apod.). Podle výsledku vyšetření stanoví další postup léčby (zda postačí aplikovat lokální léky přímo do ucha, nebo zda bude nutná celková antibiotická léčba). Pokud se záněty opakují, doporučují po zaléčení jednou týdně uši vyčistit pomocí přípravků k tomu určených, které Vám nabídne Váš veterinární lékař.
S pozdravem MVDr. Puturková

Hana Kubíčková | 31.12.12

Dobrý den, mám 5-ti letého dobrmana a poslední měsíc hrozně špatně chodí, tahá zadní nohy za sebou a tak divně je rozhazuje - bojím se aby neměl dysplazii kyčelního kloubu. Chystám se s ním k veterináři, ale chtěla jsem se zeptat jestli jsou nějaké speciální granule pro psy s tímto problémem. Předem děkuji za Vaší odpověď. Kubíčková

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, speciální granule na pohybové obtíže nejsou. Pokud mají psi s pohybovými potížemi nadváhu lze doporučit odlehčené granule popř. jinou dietu. Co Vám po provedeném vyšetření doporučí Váš veterinární lékař, pokud se bude jedna o kloubní onemocnění (může se ale také jednat o onemocnění páteře a pod.)budou různé kloubní doplňky, které lze doporučit. Na každý pád Vám doporučuji zajít k Vašemu veterinárnímu lékaři co nejdříve, dokud jsou změny reversibilní (vratné).
S pozdravem MVDr. Markéta Puturková