Veterinární poradna

Jitka Kartáková | 18.12.12

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se dá nějakým způsobem naučit pes, aby se venčil 2x denně (ráno a večer). Máme dva měsíce nového pejska - peruánského naháče. Od předchozích majitelů jsme si ho vzali ve věku 11 měsíců, takže teď měl rok. U nás přešel na jiný režim - předchozí majitelé ho venčili údajně 3x denně, což u nás bohužel nejde z důvodu zaměstnání. Naučí se pejsek sám vydržet, nebo na to je nějaká metoda? Po příchodu domů vždy sbírám hromádky a občas vytírám i loužičky. Koupila jsem mu psí WC, někdy na ně jde, jindy ne, takže pro jistotu přidávám ještě "přebalovací" podložku. A ještě jeden dotaz - co dělat, když nám demoluje zařízení domku? Dělá to z nudy, že je doma sám? Musela jsem dát z jeho dosahu veškeré věci, protože po příchodu domů to byla vždy pohroma. Dokonce nám sežral i mýdlo a jiné věci, rozkousal sklo, plasty a jiné. Zatím je vše v pořádku, tak doufám, že žádný střep nesežral a nic se nestane. Myslíte, že pomůžou "inteligentní hračky"? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Jitka Havlíková, Znojmo

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, na Váš dotaz není jednoduché odpovědět. Venčit pejska 2x denně (ráno a večer) je málo!!! Chápu že chodíte do práce, ale to odcházíte ráno a vracíte se až večer? Pes by měl být venčen minimálně 3x denně (ideálně každé 4 hodiny přes den), v opačném případě se nemůžete divit, že doma nacházíte hromádky a loužičky! Co se týká demolování věcí - může jít pouze o nudu, nebo o mstu, nebo o poruchu chování... v každém případě je třeba se pejskovi věnovat natolik, aby věděl kde jsou hranice co smí a co ne. Nevím z jakého důvodu se ho předchozí rodina "zbavila", ale lze předpokládat, že nezvládli základní výchovu. Proto doporučuji navštívit cvičák ve vašem okolí. Co se týká "inteligentních hraček" - každý pes na ně reaguje jinak, je třeba to vyzkoušet.
S pozdravem MVDr. Markéta Puturková

Ilona Dlouhá | 11.12.12

Dobrý den,chci se zeptat,měli jsme krásného dvouletého kocoura MC,nebyl kastrovaný a rád chodil ven na toulky,ale nikdy nebyl venku déle,jak pár hodin.Jenže jsme se odstěhovali a asi po třech měsících kocour bezestopy zmizel.Není možné,že se by se chtěl vrátit do bývalého bydliště vzdalené 50km?Děkuji za odpověd.Ilona Dlouhá

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,
domnívám se, že návrat do bývalého bydliště je spíše nepravděpodobný. Nekastrovaní kocouři se bohužel často zatoulají, když v jejich okolí mrouskají kočky. Vzhledem k tomu, že posledních pár let se počty toulavých koček stále zvyšují, tak kocouři bojují o svá "teritoria", takže je více pravděpodobné, že Váš kocourek byl "vyhnán" jiným kocourem nebo je jen na námluvách. S pozdravem MVDr. Puturková

Michaela Hofmanová | 07.12.12

Dobrý den, máme fenku a psa MOK. Problém je spíše u psa a to takový že by pořád jedl, je dost hubený a pořád se snaží lovit něco k jídlu. Jaké je pro něj nejvhodnější krmivo aby dostatečně zasytilo? Děkuji

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,
nevím jak je pes starý (zda je ještě ve vývinu, nebo zda je to starší pejsek). Další věc je, zda je pes řádně a pravidelně odčervován!! Při začervení i když bude jíst hodně tak nepřibere. Další věc je jeho celkové zdraví (resp. se může jednat i o onemocnění jater, ledvin a pod.) Pokud je pes zdraví a má dostatek pohybu (aby nabral dostatek svalové hmoty a ne tuku), tak mohu doporučit jakékoliv kvalitní granule (natural, proplan apod.), hlavně nekupujte barevné, nebo z otevřených pytlů. U některých psů pomůže přejít na vařenou stravu (maso+těstoviny+vitamíny).
S pozdravem MVDr. Puturková

Pavla Antonínová | 06.12.12

Dobrý den, chci se zeptat, mám téměř 14 let starého kokršpaněla. Asi poslední měsíc hodně pije. Vypije naráz třeba plnou misku. Za noc třeba i dvě. Krmím granulemi pro seniory, jehněčí s rýží. Děkuji Pavla

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,
Váš dotaz je příliš stručný na to, abych mohla adekvátně odpovědět. Granule jste zvolila zajisté dobře, ale pokud Váš pejsek hodně pije (a následně hodně a často čůrá), bude se spíš jednat o onemocnění ledvin, močového aparátu nebo o diabetes mellitus (cukrovku). U starších pejsků je v určité míře normální, že více a častěji močí. Jediné co Vám mohu doporučit, je navštívit Vašeho veterinárního lékaře, který provede potřebná vyšetření k vyloučení výše uvedených onemocnění.
S pozdravem MVDr. Markéta Puturková

Dagmar Černá | 04.12.12

dobrý den co pořídit psovi za granule, když mu objevili cukrovku.

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,
pro diabetické pacienty jsou speciální diety. Například o Hill´s. S výběrem granulí by Vám měl pomoci Váš veterinární lékař, protože tyto granule nejsou obvykle v internetových obchodech volně prodejné.
Další věc je kolik let je Vašemu pejskovi a čím byl dosud krmen... u starších pejsků se nedoporučuje drasticky měnit stravovací návyky. U cukrovky je důležité dodržovat dobu a množství krmení spolu s dávkami inzulinu.

S pozdravem MVDr. Puturková, Veterinární klinika Canisvet

JANA BOŽIKOVÁ | 03.12.12

dobrý den už 3 týdny má pes kašel je mu 11 let dostával injekce atb, nyní dostává tabl. atb ale nic nepomáhá je to stále stejné a navíc se začala stále drbat ,ale odčervovaná je pravidelně 2x do roka. prosím o radu děkuji jana

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,
z toho co píšete usuzuji, že Váš pejsek nemá infekční onemocnění plic (bakteriální infekce), protože antibiotika mu očividně nezabírají. Nepíšete jaký kašel je, ale i přes to se domnívám, že příčina kašle u Vašeho pejska by mohla být od srdíčka. U starších pejsků se vyskytují různé stupně onemocnění srdce (chlopní, srdečního svalu atd.) kdy jeden z příznaků je suchý kašel objevující při námaze, v klidu, během noci. Pejsek je i více unavený. Doporučuji tedy vyšetření srdce (rentgen, ultrazvuk). Dále se může jednat o tzv. astma, které se u psů také vyskytuje.
Co se týká drbání, pokud vzniklo až po podání antibiotik, může se jednat o alergii nebo o svědivost vyvolanou suchostí kůže. Pokud se drbání objevilo již dříve je třeba zvážit potravní alergii, parazity, onemocnění štítné žlázy nebo nadledvinek (pokud má lysá místa)
V každém případě Vám doporučuji komplexnější vyšeření u Vašeho veterinárního lékaře, popř. Vám Váš vet. lékař doporučí pracoviště ve Vašem okolí s potřebným vybavením, pokud o sám ho nemá.
S pozdravem MVDr. Markéta Puturková

Martina Kliková | 28.11.12

Dobrý den, náš 4,5 měsíční Berňák začal nyní v noci štěkat, je to cca 14 dní, dříve to nedělal. Spí od malinka venku, nikdy mu to nevadilo, ale nyní část noci nespí. Máme možnost ho pozorovat na kameře a tak tedy poznáme, že je vzhůru. Může se jednat o růst zubů, že ho to třeba nějak trápí a proto nespí? Jiné možné příčiny jsme nenašli. Bohužel jsem se nikde na internetu s nespavostí psů při přezubování nesetkala. Děkuji za odpvěď.

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,
bohužel chování Vašeho pejska je normální. Šťěňata takhle štěkají z mnoha důvodu (z nudy, stezku, když se v okolí pohybují zvířata atp.) Jediné co Vám můžu doporučit, je přes den pejska více zaměstnávat a v noci ho nesledovat (pokud Vás tedy nebudí).

MVDr. Markéta Puturková, Veterinární klinika Canisvet

nadina skorvagova | 28.11.12

dobrý přípravek na odčervení psa střední velikosti.Chci objednat a koupit.

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, přípravky na odčervení jsou k dostání buď u veterinárních lékařů nebo v lékárnách.

S pozdravem MVDr. Markéta Puturková, Veterinární klinika Canisvet

Zdeňka Holoušová | 25.11.12

Dobrý den, máme 7 měsíční štěně-fenku trpasličí pudl. V dolní čelisti má mléčné špičáky a před nimi ji vyrostly nové zuby, takže má zuby ve dvou řadách - více jak 3 týdny. Je nutné mléčné zuby vytrhnout nebo to máme nechat až vypadnou samy? Ještě mám jeden dotaz. Často se prohýbá v zádech. Třeba i 5x za hodinu. Je to běžné u štěňat? Děkuji za odpověď.

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,
co se týče mléčných zubů je lepší zub vytrhnou (zkuste ho vyvyklat nebo navštivte Vašeho veterinárního lékaře). V případě, že tam zub necháte, může se stát že časem se začne kazit a může dojít i k zánětu dásní.
Co se týká prohýbání, může se jednat o normální chování (protahování) nebo se může jednat i patologický stav (bolestivost zad apod.). Je těžké takhle na dálku posoudit, zda je to normální nebo ne.

S pozdravem MVDr. Markéta Puturková

Barbora Kavková | 22.11.12

Dobrý den, potřebovala bych od Vás poradit, pořidili jsme si fenku jorka, ale fenka byla v hrozném stavu (podvyživená, rozežraní od blech a spoustu věcí k tomu), ale abych přistoupil k věci, fenku máme stále propadlou a už nevíme co s tím. Fenka nám začala krásně nabírat váhu, ale chtěli bychom se zbavit ještě toho propadlého tělíčka. Tímto vás žádám o radu, co s tím? Děkuji za odpověď, Barbora

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, z vašeho popisu nejsem schopna říci co Vaší fence je, proč má "propadlé tělíčko". Příčin může být mnoho (např. začervení, onemocnění štítné žlázy, onemocnění slinivky břišní, ledvin, jater atp.). Jediné co Vám mohu poradit je krmit kvalitními granulemi a navštívit veterinárního lékaře, který posoudí výživný a zdravotní stav Vaší fenky.

S pozdravem MVDr. Markéta Puturková, Veterinární klinika Canisvet