Veterinární poradna

Květoslava Pánková | 28.01.13

Dobrý den - máme papouška bílého kakadu, stáří cca 2 roky, údajně krmený z ruky a nechce jíst žádné ovoce a ani semínkům moc nedá.Z krmení si vybírá jen piniové oříšky. U veterináře jsme mu koupili vitaminy, které kápneme na piškot - vyzobe jen to mokré a zbytek zahodí. Jinak mokrou potravu nevezme do zobáku - "ošklíbá se". Víme, že by měl jíst i ovoce, koupili jsme sušené meruňky, jablka atd - nic z toho nechce. Jak ho naučit jíst to co má ?

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, na Vaši otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Problematika exotických ptáků je velmi složitá. Pokud nemá Váš papoušek žádné zdravotní problémy, tak bych ho nenutila jíst co mu očividně nechutná. Zkoušejte dál předkládat různé druhy ovoce a zrní. Jediné co Vám mohu doporučit, pokud by nastal jakýkoliv problém a Váš veterinární lékař by si nevěděl rady, obrátit se na specialisty přes exotické ptáky (například v Brně na veterinární univerzitě).
S pozdravem MVDr. Puturková

Jan Červák | 24.01.13

Dobrý den,chci se zeptat,jestli existuje nějaký přípravek proti pořezání tlapek na pomrzlém sněhu.

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, samozřejmě existuje mnoho přípravků k ošetření tlapek. Váš veterinární lékař Vám zajisté nějaký konkrétní doporučí (např. od firmy giom atp.). Můžete ale použít i jakoukoliv mast nebo bílou vazelínu před každou procházkou a po procházce doporučuji osprchovat tlapky od soli.
S pozdravem MVDr. Puturková

Jana ERNESTOVÁ | 19.01.13

Dobrý den, mám sedmiletou kočičku, která je chována pouze v bytě, nechodí vůbec ven. je krmena pouze krmením pro kočky (granule, kapsičky), občas si dá syrové maso. Jak často ji mám dávat tablety proti střevním parazitům. Poraďte mi nějaký druh, protože moje kočička má velký problém s tabletami (i když je rozpustím ve vodě) a i s gelem v injekcích. Vždy všechno vyslintá zase ven. Děkuji za odpověď. Jana

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, pokud dostává Vaše kočička syrové maso, doporučuji odčervovat každé 3 měsíce. Co se týká formy, řešením by mohl být tzv. spot on (kapička, která se dává mezi lopatky na kůži a působí jak na vnější, tak na vnitřní parazity, např. advocate). Tato forma je velice pohodlná, zvíře nestresuje, ale oproti tabletce je výrazně dražší. Dalším řešením by mohlo být pořízení speciálního aplikátoru tablet pro zvířata, který aplikaci výrazně usnadňuje.
S pozdravem MVDr. Puturková

Irena Šaldová | 17.01.13

Dobrý den-má fenka westíka je nemocná.Má sníženou funkci štítné žlázy na což bere letrox-drbe se a zároveň i okusuje-Dva roky brala kortikoidy(Prednison)10mg-5mg a v poslední době 2,5mg...Lék ji byl vysazen protože jí začal ničit játra a smysl už neměl jelikož se drbala stejně.Srst a kůži měla vždy špatnou,ale od podzimu se to zhoršilo:má uplně lysé zadní nohy a boky.Prosím co může být za tak rychlým úbytkem srsti-svědí ji celé tělo...Děkuji za odpověď Irena

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, problematika kožních onemocnění je velmi obsáhlá a složitá. Snížená činnost štítné žlázy může způsobovat kožní obtíže, ale nemusí být výhradně jedinou příčinou kožních onemocnění. Často kožní problémy vyvolá více příčin. Prednison je lék, který potlačuje symptomy (svědění) a pokud nezabíral mohlo to být špatnou (nízkou) dávkou. Každopádně nevím jaká byla udělána vyšetření před nasazením této léčby... Bylo by vhodné mít fenku na hypoalergenní dietě (alergie na některé složky krmiva může být příčinou potíží), dále bych doporučila vyloučit parazitární onemocnění (demodikóza, svrab, blechy apod.). Léčba parazitárních onem je sice zdlouhavá, ale účinná. Pokud má Vaše fenka zarudlé léze na lysé kůži budou (po provedení příslušných vyšetření) zapotřebí užívat min. 10 dní antibiotika... Dále se může jednat o autoimunitní onemocnění (na to ale většinou zabírá již zmíněný prednison...)
S pozdravem MVDr. Puturková

Veronika Vacková | 16.01.13

Dobrý den, máme dvouletého pejska Jack Russla(teriér)a zjistili jsme, ze má cca. uprostřed zad (možná trochu blíže předním packám)na páteři důlek-proláklinu, který je znatelný jak pouhým okem, tak pohmatem. Je to genetická vada nebo něco vážnějšího? Pohybu má dost a je celkově velmi osvalený. Děkuji moc za odpověd, Vacková

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den. Má Váš pejsek nějaké pohybové obtíže? (špatně chodí, špatně vstává, naříká, projevuje neochotu k pohybu atp.) pak by bylo lepší navštívit veterinárního lékaře. Pokud však žádné pohybové potíže nemá, je pravděpodobné, že jste si "důlku" pouze dříve nevšimli. Může se jednat jak o genetickou tak exteriérovou vadu, která se u některých jedinců objevuje.
S pozdravem MVDr. Puturková

Petra Matoušková | 14.01.13

Dobrý den,mám dva kastrované kocoury žijící pouze v bytě,ven nikdy nechodí,domluvila jsem se s veterinářem že stačí očkovat jednou za tři roky,ale pro klid sháním ještě názor jiného odborníka,naposled jim očkoval Biofel PCH a Nobivac Rabies,opravdu stačí přeočkování jen jednou za 3 roky a odčervení klasicky 2x do roka? předem děkuji za informaci

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,
pokud máte kocourky pouze doma a nedostanou se do styku s jinými zvířaty (psi, jiné kočky, apod.) pak není nezbytně nutné je očkovat. Co se týká vakcín - Nobivac Rabies je očkování proti vzteklině (konkrétně tato vakcína má garantovanou účinnost na 3 roky, tudíž je přeočkování 1x za 3 roky v pořádku), Biofel PCH je očkování proti infekčním chorobám, které se přeočkovávají každý rok (zde bych spíše volila mezi každoroční revakcinací nebo nevakcinovat vůbec, protože když budete tuto vakcínu očkovat 1x za 3 roky, tak to podle mě nemá význam).
Odčervení 2x do roka by stačit mělo, ale pokud by jste po odčervení objevila v trusu "červy" (bílé nitkovité nebo ve tvaru zrníček od okurek) je třeba odčervení za 14-21 dní zopakovat.
S pozdravem MVDr. Puturková

GABRIELA ULBRYCHOVA | 14.01.13

DOBRÝ DEN, MÁME DVOULETÉHO KOCOURA - JE PO KASTRACI. JAKÉ KRMIVO JE PRO NĚJ NEJVHODNĚJŠÍ? JAKÉ ZNAČKY ČI CO MU VAŘIT. DĚKUJI ULLBRYCHOVÁ

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,
nejhodnější je krmit granulemi. Ve vařené stravě nejsou všechny živiny, které Váš kocour potřebuje. Co se týká konkrétních granulí - pokud měl někdy nějaké problémy s močovým aparátem doporučuji speciální granule, které povětšinou koupíte jen u veterináře. Pokud je kocourek po zdravotní stránce v pořádku, pak doporučuji granule Guabi natural cat, Proplan. Z těch levnějších ještě mohu doporučit granule od českého výrobce Brit Care. Záleží hlavně na Vás kolik chcete za granule investovat. Ale obecně: nekupujte barevné granule a z otevřených pytlů ve zverimexech a drogériích. Přeji šťastnou ruku při výběru granulí.
S pozdravem MVDr. Puturková

Radka Erhardová | 09.01.13

Prosím o radu-existuje nějaký přípravek nebo způsob jak omezít nalepení sněhu na srst a tlapky? (Konkrétně se jedná o papillona).Děkuji

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, bohužel o žádném takovém přípravku nevím. Jediné co můžete udělat, je vystříhat chlupy mezi polštářky a na tlapkách. Každopádně doporučuji mazat polštářky přípravky na to určenými nebo vazelínou aby nedocházelo k jejich praskání apod.
S pozdravem MVDr. Puturková

Anna Černá | 08.01.13

Dobrý den, mám dvě13ti leté kočky a 8mi letého koucoura s potížemi močových cest, pokud budu krmit dietou Hills stane se něco, když granule budou jíst i moje dvě kočky? Prosím mohou se diety Hills kombinovat např. na močové cesty a na kožní potíže? Děkuji Černá

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, co se týká Hills na močové cesty - pokud je budou jíst i kočky nic se jim nemůže stát. Nevidím důvod proč by se diety na močové cesty a kožní potíže nemohli kombinovat. Dietní granule ať už na močové cesty nebo na kožní aparát jsou pouze prevence, ne léčba. Diety na močové cesty sice obsahují látky okyselující moč, aby zabránily tvorbě moč. kamenů a pod., ale to neznamená, že pokud dáte jiné granule tak se kameny vytvoří... Tvorba moč. konkrementů vždy záleží na více faktorech.
S pozdravem MVDr. Puturková

Iveta Holcová | 08.01.13

Dobrý den,máme 4měsíční štěně zlatého retrievera.Hodně často čůrá i 2x za hodinu.Je to v jeho věku normální nebo máme navštívit veterináře?Také by mě zajímalo,kolik vody má takové štěně vypít.Váží asi 16kg.Děkuji Holcová

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den, Váš pejsek by měl vypít cca 5-10% své váhy (tj. v průměru cca 1 litr). U každé jedince je to samozřejmě individuální. V žádné případě ale pejska nijak neomezujte, měl by mít přístup k vodě ad libitum (tj. dle potřeby). Co se týká čůrání 2x za hodinu, to je v jeho věku opravdu dost často. Pokud k tomu ještě hodně pije může se jednat o onemocnění močového aparátu (močový měchýř, ledviny) v důsledku prochladnutí, nebo o diabetes mellitus (cukrovku). Doporučuji navštívit veterinárního lékaře, nejlépe na lačno (dát nažrat naposledy večer) aby mohl kolega odebrat krev na hladinu cukru a popř. další parametry.
S pozdravem MVDr. Puturková