26.11.23 Život s kočkou

Více než jen mňoukání. V komunikaci kočkám pomáhají i bakterie

Mnoho savců, od domácích koček a psů až po pandy velké, používá ke vzájemné komunikaci pachy. Nová studie Kalifornské univerzity v Davisu ukazuje, jak si domácí kočky navzájem posílají signály pomocí pachů, které pocházejí od bakterií žijících v jejich análních žlázách.

Studie doplňuje rostoucí počet výzkumů o vztahu mezi mikroby a pachem u savců. Kočičí pach pochází ze směsi organických sloučenin, včetně aldehydů, alkoholů, esterů a ketonů. Ačkoli tyto pachy lidský nos většinou nezaznamená, jsou důležité pro chování a sociální život koček. Označují teritorium, lákají partnery a odpuzují soupeře.

Connie Rojas, doktorandka spolupracující s profesorem Jonathanem Eisenem na katedře evoluce a ekologie a v genomovém centru Kalifornské univerzity v Davisu, vedla  studii o sekretech análních žláz koček domácích. Vědci pomocí sekvenování DNA, hmotnostní spektrometrie a mikrobiální kultivace zkoumali chemické látky v sekretech a mikroby, které je vytvářejí.

Subjekty studie bylo 23 domácích koček, které jejich majitelé přivezli na zdejší veterinu kvůli plánovaným zákrokům, jako je čištění zubů. Majitelé dali písemný souhlas k účasti svých koček ve studii.

Velmi variabilní mikrobiom

Celkově dominovalo pět rodů bakterií (Corynebacterium, Bacteroides, Proteus, Lactobacillus a Streptococcus), ale mikrobiální složení se u jednotlivých koček velmi lišilo. Starší kočky měly obecně jiný mikrobiom než mladší zvířata. Určité zjevné rozdíly byly také u koček hodnocených jako obézní, ale vzorek nebyl dostatečně velký, aby to potvrdil. Mikrobiální populace mohou ovlivňovat faktory, jako je strava kočky, její zdravotní stav a prostředí, ve kterém žije. 

Při zkoumání chemických látek produkovaných v análních žlázách vědci objevili stovky organických sloučenin. Genetická analýza ukázala, že za tvorbu těchto sloučenin mohou být zodpovědné bakterie žijící v análních žlázách.

Práce byla publikována 8. listopadu v časopise Scientific Reports. Vědci doufají, že studie bude pokračovat a rozšíří se o další kočky domácí i jiné druhy.

Zdroj: University of California, Davis 
Foto: Pexels.com