21.06.16 Výživa

Vitamin A a kočky

Věděli jste, že kočky mají relativně velkou potřebu vitaminu A, zároveň s ním však neumějí dobře hospodařit? Jak jeho nedostatek, tak zejména přebytek může kočkám působit vážné zdravotní potíže.

Vitamín A je důležitý pro zrak, kůži a srst, ale i plodnost. Zvyšuje počet bílých krvinek a jejich účinnost v boji proti infekcím, reguluje tvorbu kůže, sliznic, lymfatických cév, pohlavních buněk, zubů a kostí.  Jeho nedostatek může vyvolat všechny možné druhy zrakových onemocnění a kožních problémů. Jeho přebytek může být ale i nebezpečný, vede k deformaci kostry a poruchám růstu. Dospělá kočka vážící 3 kg potřebuje přibližně 300 m.j. vitaminu A denně – I.U (International Unit) nebo také m.j. je mezinárodní jednotka vyjadřující množství vitaminů rozpustných v tucích. Vitamin A kočka sama nedokáže vytvořit, protože jí chybí enzym pro rozklad betakarotenu.

Pokud krmíte kvalitními komerčními krmivy, nemusíte se o jeho obsah v kočičí potravě starat, ovšem pozor byste si měli dát, pokud krmíte syrovou stravou. I když je krmení přirozenou stravou pro kočku zdravé, majitel by měl mít znalosti, aby věděl, jak správnou krmnou dávku sestavit.

Vitamin A se nachází v hojné míře v játrech a vejcích. Například se zkrmováním syrových jater musíte být opatrní, protože jsou jeho vydatným zdrojem. Aby nedošlo k přebytku vitaminu A, podávejte kočce vnitřnosti pouze jedenkrát, maximálně dvakrát týdně.