29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
09.10.22 Život s kočkou

Vlastnictví kočky může zlepšit zdraví vašeho mozku

Vědecké studie naznačují, že vlastnictví domácího mazlíčka může zpomalit pokles kognitivních funkcí.

Studie z let 2010-2016 sledovala kognitivní funkce téměř 1 400 dospělých lidí. O něco více než polovina účastníků měla domácího mazlíčka a 32 % z nich bylo dlouhodobými majiteli domácích zvířat. Účastníkům bylo zadáno několik kognitivních testů včetně odčítání, počítání pozpátku a vybavování slov.

Na základě těchto testů vědci vytvořili celkové kognitivní skóre pro každou osobu, které se pohybovalo od nuly do 27 bodů. V průběhu šesti let studie se kognitivní skóre snižovalo pomaleji u majitelů domácích zvířat než u těch, kteří zvířata nevlastnili, a tento rozdíl byl ještě patrnější u dlouhodobých majitelů domácích zvířat (5 a více let). Na konci studie měli dlouhodobí majitelé domácích mazlíčků souhrnné kognitivní skóre o 1,2 bodu (5 %) vyšší než ostatní majitelé zvířat. K pochopení přesného důvodu těchto výsledků je třeba provést další studie.

Veterináři také již dlouho chápou pouto mezi kočkami a jejich majiteli. Dr. Lorna Whittemore, členka týmu veterinářů na webu ExcitedCats.com, říká: "Veterináři každý den vidí, slyší a cítí neuvěřitelné pouto, které kočky a jejich majitelé mají. Je skvělé vidět, že věda dokazuje to, co mnozí milovníci koček sami cítí."

Víc koček, méně stresu
Velkým důvodem pro oddálení poklesu kognitivních funkcí může být snížení stresu. Je již dobře známo, že stres ovlivňuje kognitivní funkce, zejména u starší populace. Vzhledem k tomu, že vztah mezi člověkem a domácím mazlíčkem může pomoci snížit stres, a tím zmírnit jeho účinky, zdá se logické, že vlastnictvím čtyřnohého kočičího kamaráda se zpomalí i pokles kognitivních funkcí.

Velkou roli pravděpodobně hraje také cvičení. I malé množství pohybu může pomoci zlepšit celkový zdravotní stav - včetně duševního zdraví. I ty nejmírnější kočky potřebují každodenní pohyb, i kdyby to mělo být jen 15 minut aktivní hry s jejich majiteli nebo jinými zvířecími společníky. Vzájemná interakce a pohyb může mít také vliv na zlepšení kognitivních funkcí majitelů a určitě zlepší kvalitu života vaší kočky! Není pochyb o tom, že vlastnictví kočky nebo jakéhokoli jiného domácího mazlíčka má prokazatelné výhody pro obě strany.

Zdroj: Excited Cats 
Foto: Maxpixel