03.09.20 Život s kočkou

Vodní radovánky

Kočky voda magicky přitahuje. Vyskakují na proud vody z konvice při zalévání květin nebo si chodí poležet do umyvadla. Pro „vodomilky“ můžete doma připravit jednoduchou zábavu na způsob akvaparku. 

Některé kočky se rády procházejí po okrajích vany, zvlášť když se v ní koupete. I když skvěle ovládají umění rovnováhy, přece jen hrozí riziko, že kvůli kluzkému povrchu do vody spadnou. Proto je lepší umožnit jim přístup do vypuštěné vany po koupání. Když sklouznou, pár kapek je rozhodně nevyděsí. Naopak některé si ve vlhké vaně rády poleží, zbytky tepla po horké lázni jsou jim příjemné. Dobrou zábavu představuje i pingpongový míček, který mohou ve vaně neúnavně lovit. 

Brouzdaliště 
Z umyvadla můžete udělat kočičí brouzdaliště. Stačí pustit kohoutek se slabým proudem vody a kočka má o zábavu postaráno. Je radost pozorovat, jak malé tlapky chytají proud vody. Některé kočky také rády pijí tak, že si vodu naberou do tlapičky. Jiné zase fascinovaně pozorují kapající kohoutek. Umyvadlo může posloužit i jako odpočívadlo. 

Praní jako zábava
Kočkám se líbí i pračka s předním plněním. Rády totiž pozorují, jak se pere prádlo. Je to jednoduchá zábava, která nestojí žádné úsilí. Ale pozor, někteří chlupatí mazlíčci chodí rády odpočívat přímo do bubnu pračky, proto raději před zapnutím vždy zkontrolujte, jestli tam kočka nevlezla. Smutný případ se stal v roce 2012 v Ústí nad Labem, kdy majitelka zapomněla, že její kočka spí v pračce a začala prát. Zvíře bohužel nepřežilo. Také záchod nechte raději přiklopený, pokud tedy nemáte doma kočičího genia, který chodí sám vykonávat potřebu na lidské wc. 

Osvěžení a pitný režim
Kočce můžete napustit doma nebo na zahradě malý dětský bazének nebo lavor s trochou vody. Kočky se v něm v letních dnech mohou osvěžit a rády z něj pijí. Vždyť pít jen z jedné misky je nuda, malé šelmy to rády střídají. Výbornou věcí je i kočičí fontánka na vodu, která nenásilným způsobem podporuje pitný režim. 

Bazén jako past
Některé kočky dokonce chodí plavat i do bazénu (nebo se napít). Ale pozor, jedná se o nebezpečnou zábavu. Kočka by měla mít vždy možnost vylézt. Nebezpečí představují obzvlášť upuštěné bazény na zimu, kde nejsou schůdky, a taky otevřené nádrže na dešťovou vodu, kam může kočka omylem spadnout. Kolmé hladké stěny jsou dokonalou pastí. Kočky sice umí plavat, když musí, ale vylézt po kolmé hladké stěně z vody nedokážou. A když je větší hloubka, ve které nestačí, ani se nemohou odrazit a vyskočit. Jak předcházet riziku? Do každé upuštěné nádrže či bazénu stačí dát šikmé prkno nebo pruh pletiva, kolmo upevněný od okraje dolů, aby se z něj kočka dokázala dostat.

Kočičí televize
Co kočky rozhodně nemají rády je postříkání ze zahradní hadice, takže na tuto formu osvěžení raději zapomeňte. Naopak jednou z nejzajímavějších věcí je pro kočky akvárium. Sledování rybiček je pro ně napínavé. Ale pozor, nádrž vždy dobře zakryjte, aby rybičky byly v bezpečí - kočky mají někdy tendence lovit je. 

Zdroj: Renate Jonesová, Kočky síla a elegance, Knižní klub, 2012  
Fotka od Brigitte Ferauge z Pixabay