29.06.13 Výživa

Výběr správné receptury

Nevíte, jak vybrat své kočce to správné krmivo? Na trhu existují různé druhy granulí a vybírat můžete opravdu z mnoha variant. Ale jak to udělat, abyste nepřebrali?

Základem je vysoká stravitelnost

Jedním z hlavních kritérií pro výběr správného krmiva je jeho stravitelnost. „Kočky totiž mají velmi krátká střeva, která mají mnohem nižší kapacitu než například u člověka. Proto je u nich doba průchodu krmiva trávicím traktem daleko rychlejší“, upřesňuje MVDr. Tereza Štěpánková z Veterinární kliniky Průhonice. Vysoce stravitelné krmivo kočce umožňuje vstřebat maximum důležitých živin, které obsahuje a které jsou nezbytné pro její správný vývoj. Pro kočky je také důležitá velikost krmiva. Jedí totiž často a poměrně rychle. Proto musí být kousky v takové velikosti, aby si s nimi zvládla střeva poradit. Pokud jsou sousta příliš velká, může dojít k jejich vyvrhnutí.

Specifická krmiva – podle čeho vybírat?

V obchodě se často setkáte s krmivy, která mají různá označení, například Light, Indoor, Sterilcat a mnoho dalších. Jak si mezi nimi vybrat a jak postupovat, když máte třeba v bytě vykastrovanou kočku s nadváhou? Nad tímto problémem si láme hlavu řada majitelů koček. Jeho řešení ale vůbec není tak těžké, jak se zdá. MVDr. Tereza Štěpánková doporučuje při výběru krmiva určeného přímo na řešení nějakého problému postupovat vždy od toho nejspecifičtějšího, co naše kočka má. Pokud tedy chováme kočku v bytě, je zároveň vykastrovaná, ale také trpí nadváhou, vybereme granule Light. Nejspecifičtějším problémem kočky je totiž právě její nadváha. Pokud by nadváhu neměla a byla jen vykastrovaná, pořídíme variantu Sterilcat.

Existují však i kočky, které mají ještě specifičtější požadavky na výživu. Do této skupiny patří jedinci s citlivým zažíváním a také kočky, které mají potíže s močovým traktem. Dietní problémy jsou často způsobeny tím, že zvířata nesnáší některou z bílkovin obsažených v krmivu. Citlivý trávicí trakt pak není schopen běžné krmivo strávit a kočka má nejen problémy, ale do těla nedostane potřebné živiny. Krmivo s označením například Sensitive splňuje veškeré výživové parametry nezbytné pro dospělou kočku a zároveň je ohleduplné k jejímu zažívání. Problém močových cest je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy veterináře. Trpí jím zejména kočky v pokročilejším věku. Proto je tu varianta označována např. Urinary care, která se postará o zdravý močový trakt vaší kočky.

Velmi specifickou skupinou jsou pak koťata a březí či kojící kočky. Ty totiž oproti kočkám dospělým potřebují mnohem více živin. Tyto živiny obsahují krmiva s označením Junior. Dávají se koťatům od 1. do 12. měsíce a březím či kojícím kočkám po celou dobu březosti a kojení. V těchto životních obdobích totiž kočky potřebují mnohem více energie a živin nezbytných pro správný vývoj a růst.