19.04.21 Život s kočkou

Vybíhání ze dveří

Některé domácí kočky, i když to nemají povoleno, se snaží prchat vchodovými dveřmi. Jakmile někdo vchází nebo odchází, kočka se náhle pokusí vyběhnout ven, než ji stihnete chytit. Co s tím?

Pokud se nejedná o kočku s volným přístupem ven, u které je to normální, může to představovat problém. Možná kočka jako kotě vyrůstala venku a teď jí to chybí. Nebo se jen nudí a je zvědavá, co je venku. Případně cítí nebo slyší ostatní kočky. To se týká hlavně nekastrovaných zvířat v době páření. 

Co dělat? 
Věnujte čas odnaučení tomuto nebezpečnému zvyku. V paneláku kočku pravděpodobně chytíte hned na chodbě, ale v rodinném domu může kočka přes zahradu utéct pryč a když není zvyklá na venkovní provoz, mohlo by ji srazit auto nebo pokousat pes ze sousedství. Proto buďte ve střehu. Když se začnete chystat k odchodu a vidíte, že kočka se chystá na úprk, překvapte ji vodou z rozprašovače nebo zachrastěte plechovkou s kamínky. Můžete k tomu říct nahlas „zpátky“. Další možností je před odchodem hodit kočce nějaký pamlsek nebo hračku, abyste ji rozptýlili a odvedli pozornost od útěku. Pokud bydlíte v rodinném domě, můžete někdy vyjít z jiných dveří, přes terasu apod. Kočka bude těžko čekat u všech východů z domu. Samozřejmě ostražití musí být všichni členové domácnosti. Můžete na dveře pověsit cedulku „pozor na kočku“, aby na to nikdo nezapomněl. Při odchodu také nezapomeňte zkontrolovat, že jste zavřeli všechna okna včetně ventilací. Mnoho koček bohužel přišlo o život, když se při útěku zaseklo v okenní ventilaci. Pokud vaše kočka touží po venkovním prostředí a vy ji nechcete na výpravy pouštět, můžete ji postavit výběh nebo voliéru, případně zabezpečit balkon mřížemi a pletivem, aby si kočka užila venkovní prostředí a zároveň byla v bezpečí. 

Zdroj: Arden Mooreová, Zdravá kočka, tipy a triky jak zajistit vaší kočce šťastnější život, Mladá fronta, 2017 

Foto: Pixabay