Výchovné strategie

I kočku lze vychovat, aby vaše soužití probíhalo spokojeně. Základem je důslednost, trpělivost a pozitivní přístup v podobě odměn. V některých případech nežádoucího chování se vyplatí kočku ignorovat. Jaké jsou nejlepší výchovné strategie a kdy je použít?

Už když si přinesete kočku domů, určete pravidla a buďte důslední. Odpočátku jí dejte přátelsky, ale zcela jasně najevo, co není dovoleno. Pokud kočka nesmí do postele, na jídelní stůl nebo třeba na terasu, nikdy ji tam nepouštějte. Když jí to párkrát povolíte, nepochopí, proč by to pak mělo být zakázáno. Dohodněte pravidla se všemi členy domácnosti. Pokud nechcete, aby kočka žebrala u stolu o jídlo, nesmí ji tam krmit nikdo. Bez výjimek.

Odměňování
Základním pilířem kočičí výchovy je odměňování. Je nejlepší a nejjistější metodou, jak ovlivnit chování kýženým směrem. Když udělá kočka něco správně (použije toaletu, škrábe na škrabadle apod.), odměňte ji pamlskem. Hravé kočky jako odměnu ocení hru s udicí a mazlivé kočky zase „extra“ porci hlazení. Výchova za pomoci odměny funguje nejúčinněji, když se mimořádné pozornosti nebo nejoblíbenějšího pamlsku dostane pouze tehdy, když zvíře udělá něco správně.

Ignorování
Kočky si někdy vynucují to, co chtějí, různými způsoby – hlasitým mňoukáním, škrábáním na dveře, žebráním u stolu o jídlo apod. V těchto případech se nejúčinnější strategií úplná ignorace. I když vám kočka může lézt na nervy, vydržte ji ignorovat bez okřikování. Kočka se naučí, že tímto způsobem nedocílí žádného úspěchu a příště toho nechá. Naopak pokud vás ráno budí hlasitým mňoukáním a vy vstanete a dáte jí kapsičku, aby už dala pokoj, naučí se jediné: Musím jen dostatečně dlouho mňoukat a pak dostanu to, co chci.

Trestání
S trestáním by majitelé koček měli být velmi opatrní. Je třeba zdůraznit, že fyzické tresty v podobě plácnutí nebo vytahání za kůži jsou absolutně tabu. Proti kočce nepoužívejte žádné násilí! Jakýkoli druh násilí narušuje důvěru mezi kočkou a majitelem a může to eskalovat v další problémové chování (močení mimo záchod apod.). Jak tedy kočce vysvětlit, že určité věci dělat nesmí? Na kočky, které jsou zdravě sebevědomé a povahově vyrovnané, můžete použít „trest shůry“ nebo důmyslných pastiček v podobě například lepicí pásky. To znamená, že když kočka udělá něco, co nemá, potrestá jí „někdo“. Ať už je to postříkání vodou z rozprašovače, když hrabe v květináči, nebo vedle ní spadne plechovka s kamínky, která udělá nepříjemný hluk, když kočka skočína jídelní stůl apod. Kočka se lekne a naučí se, že „špatné“ chování s sebou nese nepříjemné důsledky. Kočka by však neměla vědět, odkud trest přišel a že za ním stojíte vy. Nepříjemný zážitek by si neměla dát do souvislosti s vámi. Ale pozor: trest v podobě „pastiček“ lze aplikovat jen na vyrovnané kočky. Na plaché vystresované kočky to určitě nezkoušejte. Plaché kočky potřebují získat především pocit bezpečí, takže hlasité zvuky nebo sprška z rozprašovače by je mohly zbytečně stresovat. Místo trestu používejte důsledné „ne“ k přerušení nežádoucí činnosti a kočku přemístěte na jiné místo v domácnosti. A naopak plně využívejte pozitivní motivaci.

Zdroj: Birgit Kieffer, Moje kočka si dělá, co chce, Vašut, 2015
Foto: Pixabay