21.07.16 Život s kočkou

Výcvik pomocí klikru

Myslíte si, že kočku nelze vycvičit? Omyl. Vyzkoušejte klikr. Trénink s ním je jednoduchý, po provedení žádoucího chování následuje kliknutí a odměna. A věřte, že když se kočce nějaké chování vyplatí, s největší pravděpodobností ho bude ráda opakovat. Odměnou může být podrbání, hra, ale většinou je nejúčinnější oblíbený pamlsek.

Majitelé psů znají klikr velmi dobře, ale nyní se dostává i do povědomí milovníků koček, kteří mají zájem naučit svého mazlíčka různé cviky a triky. Jak klikr funguje? Jedná se o malou plastovou věcičku opatřenou kovovým páskem, která umožňuje v případě stisknutí cvaknutí. Je něco to na způsob kdysi oblíbené dětské hračky „žabičky“, ovšem v tomto případě se využívá pro účely výcviku. Do jedné sekundy po provedení žádoucího chování musí následovat kliknutí. Načasování cvaknutí je rozhodující. Zvuk je pro kočku nezaměnitelný, je jasným signálem, že provedla něco správně. Kliknutí po každém správném provedení cviku utužuje toto chování. Vhodné je koupit si klikr s nastavitelnou hlasitostí, protože kočičí sluch je velmi citlivý a kočce by hlasité kliknutí mohlo být nepříjemné.

Musí to být zábava!

Ideální je nastudovat si správnou techniku, k tomuto účelu skvěle poslouží různé knížky (např. Klikrtrénink s kočkou, Viviane Thebyová, Knižní Klub, 2010), někdy se pořádají i speciální semináře o výcviku s klikrem, na Youtube najdete i nejrůznější ukázková videa. Dále musíte zjistit, co na vaši kočku zabírá. Bude to kočičí pamlsek, nebo kousek kuřecího masa? Při výcviku buďte trpěliví, kočka není malý pes, takže výsledky se nemusí dostavit hned. Berte výcvik jako hru. Některé číčy si zvuk klikru spojí s odměnou okamžitě, jiným to trvá trochu déle. Základ je u všech stejný. Nejprve musí kočka pochopit, že kliknutí je spojeno s pamlskem. V jedné ruce mějte klikr a v druhé pamlsek, o který kočka opravdu stojí. Cvakněte a hned jí dejte odměnu. Opakujte to tak dlouho, až kočka automaticky čeká pamlsek po každém cvaknutí. Ve chvíli, kdy kočka pochopí vztah mezi zvukem a odměnou, můžete pokračovat dále. Zpočátku zkoušejte spíš jednoduché cviky a nikdy necvičte dlouho! Mnohem efektivnější je trénovat třikrát denně ve tří až pěti minutových intervalech, než jednou denně patnáct minut. Ve okamžiku, kdy kočka ztrácí pozornost, trénink ukončete. Když ji budete nutit, k ničemu to nepovede a jen jí výcvik znechutíte. Pro kočku to vždy musí být zábava! Během cvičení určitého chování klikněte pouze jednou. Vícenásobné kliknutí může kočku zmást. Berte na vědomí, že cvičení se nedá uspěchat. Nejprve musí kočka pochopit, co od ní chcete, a spojit si povel s konkrétním cvikem. Pak je třeba mnoha opakování, aby se cvik správně zažil. Nejdůležitější však je vystihnout tu správnou náladu kočky, aby to vypadalo, že se kočka sama rozhodla si s vámi zacvičit :-)