04.12.14 Život s kočkou

Výsledky Miss kočka 2014

Osmý ročník unikátní soutěže krásy domácích koček spojené s velkou umisťovací výstavou koček z útulků máme šťastně za sebou a myslím, že se opravdu vydařil. V pražském KC Zahrada bylo k vidění 90 koček, které si prohlédla téměř tisícovka návštěvníků! Ti nakonec svými hlasy zvolili za Absolutního vítěze kocoura Mikyho, jehož panička ho do soutěže přihlásila jen pár dní před akcí.

Už na ranní přejímce bylo jasné, že konkurence je opravdu obrovská – do provizorní „ordinace“ doktorky Černé přicházela jedna krásnější kočka za druhou. Každá dostala na uvítanou tašku s dárkem od firmy Brit, partnera akce. Všechny kočky měly v pořádku očkování a byly ve skvělé kondici, takže nic nebránilo v 11 hodin zahájit akci a vpustit do sálu nedočkavou frontu prvních návštěvníků. Ti si nejen se zájmem prohlédli vystavené krasavice, ale nakoupili i spoustu krásných věciček v charitativních obchůdcích přítomných útulků a také krmení u stánku dalšího partnera akce firmy Applaws.

Odborné posouzení od uznávané expertky

Hned od začátku posuzovala zájemcům jejich kočky uznávaná mezinárodní posuzovatelka a chovatelka burmill Lena Venclíková. Každému se (za drobný dárek do útulkové kasičky) opravdu důkladně věnovala a vystavila odborný posudek a předala kokardu – jako na běžné mezinárodní výstavě. Zájem byl tak obrovský, že nakonec takto posoudila celkem 23 koček (přes svůj původní plán 20 koček), víc už se časově nedalo stihnout.

VIP Porota měla těžkou práci

Od 13 hodin zasedla přímo v sále na pódiu VIP porota: už zmíněná posuzovatelka Lena Venclíková, prezidentka Nadace na ochranu zvířat Marcela Lund, šéfredaktor Pražského deníku Ondřej Leinert a známý TV moderátor Pavel Novotný, který s sebou přivedl i svou rozkošnou dcerku Lauru. Ta byla z kočiček přímo nadšená a každou si pohladila.

Pavel zažil i doslova pernou chvilku – to když se porotě přišel ukázat kocour plemene kanadský sphynx jménem Ozzy a dozvěděli jsme se, že býval kdysi jeho! Jenže když se zjistilo, že jeho manželka má na kočky silnou alergii, tak Pavel hledal Ozzymu nový domov. Hledal tak pečlivě, že první zájemce dokonce odmítl, až objevil paní Žďárskou, která se o kocourka skvěle stará už tři roky. Bylo vidět, že Pavla shledání s jeho Ozzym dost vzalo – po skončení poroty se znovu za ním vydal k výstavní kleci a strávil s ním i s jeho novou paničkou Jitkou drahnou chvíli…

Porota na pódiu skončila přesně v 15 hodin (jak bylo v plánu) a odebrala se k vášnivé diskusi o výherních titulech. Vše vzala do rukou zkušená Lena Venclíková, a tak už po zhruba půlhodině mi porotci předali seznam svých oceněných koček. Zbývalo už jen sečíst obrovskou hromadu hlasovacích lístků od návštěvníků… Toho se ujala moje pomocnice Andrea a pořádně se při tom zapotila! Krátce po 16. hodině jsme vyhlásili vítěze.

Proč nemůžou vyhrát všichni?!

Je to vždycky moc těžké, že nemůžou vyhrát všichni. Jsem s účastníky v kontaktu od samého začátku, kdy začnou posílat přihlášky, pak se s nimi konečně vidím osobně při ranní veterinární přejímce, pak je celý den pozoruji během výstavy, při promenádě před porotou a potom, jak napjatě čekají na výsledky. Vím (a vidím), jak ty své vymazlené kočičky milují a jak moc si přejí, aby právě ta jejich uspěla a zazářila. A vždycky je mi strašně líto, když vidím v některých očích zklamání… Ale soutěže už jsou takové – nemůžou prostě vyhrát všichni.

Nový domov pro 10 koček!

Každopádně na Miss Kočka 2014 nejvíc ze všech vyhrály ty kočky, které přímo na akci našly nový domov! Bylo jich celkem 10, přičemž 6 si rovnou jejich nové rodiny odnesly domů (2 ze spolku Zachraň kočku a po jedné z Kočičího Azylu CZ, o.s. Kočičí pohlazení, Naděje pro 4 packy a Šance zvířatům Liberec) a další 4 byly závazně rezervovány a půjdou domů v nejbližších dnech (3 z Podbrdska a 1 z Kočičího pohlazení).

Hned po skončení se přítomné útulky podělily o hromadu krmení, které jim návštěvníci nanosili coby „vstupné“.

Všichni jsme domů odjížděli se skvělým pocitem z velmi povedené akce, kde vládla báječná nálada a pohoda. Děkujeme všem, kdo se zúčastnili (ať už jako vystavovatelé, nebo návštěvníci), a pomohli tak opuštěným kočkám!

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ

Kocour Miky – 1 rok, maj. Martina Štěpánová, Horní Radechová

Martina o něm do přihlášky napsala: Nejenže je to skutečný fešák, ale má i dobrou povahu. Rád si hraje na schovávanou.

Myslím, že to byl jeden z nejlepších ročníků. Děkuju moc všem, kdo přišli (ať už jako vystavovatelé, porotoci, nebo návštěvníci), neboť tak pomohli kočkám v útulcích!

Text: Kateřina Kašparová, organizátorka akce