Vlhký a studený čumák je pro mnoho pejskařů znakem, že je pes zdravý. Ovšem teplota čenichu není vypovídající.
Teplota, kterou cítíte, když se dotknete psího čumáku, závisí nejen na teplotě psího těla, ale i teplotě okolí a vašich prstů. Pokud má pes horečku, při které mu teče z nosu a je v chladném prostředí, jeho čumák bude studený a vlhký. Naopak při horkém letním počasí bude mít i zdravý pes čenich horký a suchý. Máte-li pochybnosti, zda je pes zdravý, změřte mu teplotu. Využijte elektronický teploměr, špičku potřete olejem nebo vazelínou a zasuňte psovi do konečníku asi 2 cm hluboko. Normální tělesná teplota psa je 37,5 až 39 °C. Nad 39,5 °C trpí hypertermií (přehřátím). V takovém případě stav psa vždy konzultujte s veterinářem!
Jak se psí čenich zvlhčuje?
Zčásti je hydratovaný slzami, které jsou skrze kanálek začínající v koutku oka odváděny nosní dutinou, zčásti si pes olizuje čumák a tím si ho zvlhčuje slinami.
Nachlazení a alergie
Psům může téct z nosu v důsledku alergie nebo nachlazení. Lehké virózy, při kterých vytéká čirá tekutina, jsou celkem běžné a většinou samovolně ustoupí během několika dnů. Pokud je však výtok neobvykle hustý, nažloutlý či nazelenalý, je čas navštívit veterináře, který psa vyšetří a nasadí vhodnou léčbu.
Nejrůznější alergie se u psů projevují spíše svěděním, ale někdy se může objevit i alergická rýma. Zpravidla se jedná o reakci na vdechnutý pyl, prach nebo plíseň. Výtok je obvykle čirý a vodnatý. Na zmírnění déletrvající alergie pomáhají antihistaminika, s výběrem a dávkováním vhodného léku se opět poraďte s veterinářem.
Cizí předmět v nose
Psům někdy uvíznou v nose malé předměty, které mohou způsobit výtok (někdy může být i páchnoucí a hnisavý). Pes většinou navíc potřásá hlavou nebo si snaží třít čenich. O přítomnosti cizího tělesa v čumáku se můžete přesvědčit pomocí malého zrcátka, které přidržíte těsně pod čenichem. Pokud se zamlží nerovnoměrně, je uvnitř patrně nějaká překážka. I v tomto případě je lepší navštívit veterináře, který cizí těleso odborně vyjme, než se ho snažit vyndat svépomocí. Důsledkem může být větší poranění, nebo jeho zastrčení hlouběji do nosu.
Bolavý nos ošetřete
Aby čenich kvůli četnému výtoku psa nebolel nebo se neucpával, odstraňujte pravidelně sekret. Stačí nos otřít suchým hadříkem, následně můžete čenich zvlhčit trochou hydratačního krému. Na podrážděné sliznice dobře funguje také vodní pára. Můžete doma zapnout zvlhčovač vzduchu, nebo vzít psa do koupelny, když se sprchujete.
Zdroje: Paul McGreevy, Rádce pro milovníky psů, Argo, 2005
Dr. Laetitia Barlerinová, 100 falešných předsudků Pes, Cpress, 2012
Fotka od Nicooografie z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.