Výsledek laboratorního vyšetření provedeného ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdil výskyt vztekliny u netopýra večerního nalezeného v Riegrových sadech v Praze. I když se jedná o specifický typ viru, který je adaptovaný na letouny, představuje potenciální riziko i pro člověka. Přenos tohoto typu viru vztekliny na člověka je vzácný, ale přesto je třeba mít se na pozoru při nálezu uhynulého netopýra nebo jedince s atypickým chováním.
Předtím byla na území ČR vzteklina u netopýra naposledy diagnostikována v květnu 2005. K případu došlo v okrese Vyškov u netopýra hvízdavého (Pipistrellus pipistrellus). V posledních 25 letech byl výskyt vztekliny u netopýra zaznamenán v roce 1994, další dva případy se vyskytly v roce 1999.
Z nákazového hlediska vzteklina netopýrů nepředstavuje pro Českou republiku hrozbu. Lišky, které jsou v našich oblastech hlavním možným šiřitelem a rezervoárem vztekliny, jsou k infekci netopýřími viry velmi odolné. Možnost adaptace netopýřího viru a způsobení rozšíření nákazy na lišky jsou tak jen velmi málo pravděpodobné. Vzácně je možný přenos i na jiné pozemní savce (kunu skalní, kočku, ovci) a na člověka.
Při propuknutí choroby je netopýr neschopný letu, nevyhledává úkryt a vydává nenormální zvuky. Zdravý netopýr se člověku vyhne a nemá problém si najít cestu, přestože je tma. Lidé by proto měli dát pozor na netopýry, kteří působí dezorientovaně. Speleology a další osoby navštěvující jeskyně, kde se vyskytují kolonie netopýrů, je třeba upozornit na nebezpečí nákazy ze vzduchu. Při návštěvě těchto míst je proto vhodné vždy používat respirátor, brýle a rukavice. Určitě je také dobré nechat se proti vzteklině vakcinovat.
Státní veterinární správa rovněž varuje, aby lidé na poraněná, uhynulá či podezřele se chovající zvířata nesahali. V případě potřeby je možné kontaktovat Městskou policii, příp. místní myslivecké sdružení. Co se týče ostatních, ať už domácích či volně žijících živočichů, byl v ČR zaznamenán poslední případ vztekliny u lišky v okrese Turnov v roce 2002. Vzhledem k příznivé nákazové situaci proto v roce 2004 Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) uznala Česko za zemi prostou této nákazy. Protože je vzteklina netopýrů považována za specifickou variantu nákazy, nebude tento status v důsledku nového případu dotčen.
Vzteklina je virové onemocnění teplokrevných živočichů, včetně člověka, které napadá nervový systém a končí smrtí. V současné době neexistuje účinná terapie, je možná pouze preventivní vakcinace. V ČR se musí proti vzteklině povinně očkovat psi ve věku od tří do šesti měsíců, ale také v zajetí chované lišky a jezevci. Navzdory příznivé nákazové situaci platí i nadále pro chovatele zvířat také povinnost předvést zvíře, které pokousalo člověka, k vyšetření veterinárním lékařem 1. a 5. den po pokousání.
Text: Mgr. Petr Pejchal, Tiskový mluvčí SVS, www.svscr.cz
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.