07.01.20 Život s kočkou

Zábava pro kočičí tlapky

Bytové kočky potřebují různá rozptýlení, aby se doma nenudily. Pokud už vaši svěřenkyni omrzely obyčejné míčky a plyšové myšky, nachystejte jí něco speciálního. Hry, při kterých používá tlapky, rozvíjejí šikovnost, soustředění a pozorovací schopnosti. Nejprve kočce ukažte, o co při hře jde a nezapomeňte ji motivovat pamlsky.

Zábavné hřiště

Kočce můžete pořídit například nějakou interaktivní hračku. Tento speciální hlavolam vyžaduje spolupráci hlavy a tlapek. Skládá se z pěti rozdílných modulů, přičemž každý z nich představuje pro kočku nový úkol:

1 baňkový modul: zde se cvičí hmat a čich. Kočka musí určit, kde se nachází otvor v průhledné baňce a vylovit z ní pamlsek.
2 kolíkový modul: ostrý zrak a strategické dovednosti pomohou kočce dostat se k pamlskům mezi kolíky. 
3 kolejnicový modul: tento modul je obzvlášť vhodný pro starší kočky nebo kočky s omezenou hybností. S trocho šikovnosti se naučí posunout pamlsek z kolejí tak, aby jej mohly vytáhnout. 
4 modul pro šikovné jazýčky: zde musí kočka dokázat, že má šikovný jazýček, aby se dostala k tekutým pamlskům, nebo vodě v malých čtvercových prohlubních. Tento modul je zajímavý pro kočky s poškozeným zrakem či jiným postižením. 
5 tunelová část: po opatrném plížení a sledování může kočička lovit v tunelu schovanou hračku nebo pamlsek.

Hraní a škrábání

Dvě aktivity v jednom spojují hračky play 'n scratch. Kočka tlapkou posouvá kuličku nebo míček v kolejnici a škrabací rohož nebo vyměnitelný karton přitom láká k broušení drápků.

Krabice plná překvapení

Zábavnou hračku můžete kočce vyrobit také sami. Poslouží k tomu obyčejná krabice z kartonu a lákavé překvapení uvnitř. Naplňte krabici zmuchlaným papírem, do víka vyřezejte několik otvorů a schovejte dovnitř různé pamlsky, kočka si je pak bude sama „lovit“. Další variantou je krabice s hračkami. Připravte si různé hračky a předměty, které kočka může chytat drápky (plyšová myška, papírová kulička, špunt od vína, pírko atd.). Do krabice za stran vyřezejte několik otvorů, kterými kočka prostrčí tlapku (ale musí být menší než její hlava). Díry by měly být od sebe tak daleko, aby do jedné mohla strčit tlapku a druhou pozorovat, co zrovna loví. Také do víka udělejte několik děr, aby dovnitř procházelo světlo. Naučte kočku, že když krabicí zatřesete, nastává čas na hru.

Foto: publicdomainpictures.net