29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
18.05.12 Zdraví a nemoci

Zadáno pro psí samce

Řešíte stále stejnou otázku, jestli nechat svého miláčka vykastrovat? Nebo jak v době hárání oddělit fenu a psa? Projevy sexuálního apetitu u zvířat jsou známkou fyzického i psychického zdraví jedince. Jenže přináší s sebou bohužel i druhotné nepříjemné důsledky, jako je časté toulání, úzkostné vytí, obskakování nebo neplánovaná březost. Jednoduchým řešením přitom může být antikoncepce pro psy obsahující deslorelin, kterou zvířeti aplikuje veterinář.

 

Moderní ochranu proti nežádoucímu nakrytí dnes nabízí užívání hormonálních implantátů. Bílé až světle žluté ampulky válcovitého tvaru velikosti zrnka rýže aplikuje veterinář do volné kůže v oblasti hřbetu psa. Účinnost implantátu se projeví po 6 týdnech od jeho zavedení. V průběhu následujících 6 měsíců dochází k plynulému uvolňování účinné látky do těla psa, která sníží funkčnost jeho reprodukčních orgánů, hladinu testosteronu v plazmě a následně i psí libido.

Oproti kastraci, která byla donedávna mezi majiteli hojně využívanou metodou, se aplikace implantátu obejde bez chirurgického zákroku. „Pokud chovatel psa zvolí chirurgickou kastraci, jedná se o nevratný krok. Podkožní implantát s účinnou látkou deslorelin zajišťuje dočasnou neplodnost po dobu přibližně šesti měsíců. Po této době se hladina hormonů vrátí k normálu a pes může opět plodit potomky,“ říká MVDr. Gabriela Zelinková. Zvolením této alternativní metody sexuální život vašeho domácího mazlíčka tedy nekončí, ale pouze se na určitou dobu pozastavuje.

 

I pejsci mají problémy s prostatou

„U starších pejsků dochází s věkem ke zvětšování prostaty, která pak bývá příčinou zdravotních problémů. Přitom první příznaky mohou být snadno přehlédnuty. Pejsek vykazuje neurčitou bolestivost, je posmutnělý, později se přidávají problémy s močením nebo vyprazdňováním, případně odkapávání krve,” říká MVDr. Zelinková. Je prokázáno, že až 80 % psů starších 5 let trpí těmito problémy. Přitom řešení je velice jednoduché. Jsou jím tablety s obsahem osateron acetátu. Ty pejsek užívá 7 dnů a jejich efekt je potřeba obnovovat vždy po půl roce. „Pokud máte podezření, že váš pejsek vykazuje prvotní příznaky, obraťte se na veterináře, který prostatu vyšetří. Prevence je vždy lepší, než řešení rozvinutých problémů,” upozorňuje veterinářka.