15.03.11 Život s kočkou

Základy péče ve zkratce

Váš kočičí mazlíček potřebuje čas od času vyčistit zoubky nebo otřít ospalky na očích. Jak na to? Čtěte dále…

 

Čištění očí

Kočičí oči jsou za normálních okolností suché. Občasné ospalky v koutku vyčistíme vatičkou namočenou v převařené vodě. Plemena s krátkou lebkou (perské a exotické kočky) nebo kočky s hluboko posazenýma očima (některé siamky i jiné) trpí nadměrným slzením. U peršanek je to způsobeno deformací slzných kanálků, u hluboko umístěných očí drážděním oka chlupy. V takovém případě musíme někdy oči čistit i vícekrát denně, jinak se okolní srst ošklivě zbarví dožluta. Osvědčuje se teplá voda, na srst je možné použít i dětský olej. Pokud používáme oční vody, nesmějí obsahovat kyselinu boritou. Vhodné jsou tzv. umělé slzy (Lacrisin) nebo speciální kapky do očí.

Názorné video:

http://www.youtube.com/watch?v=yNCfW51e-Mg

 

Čištění uší

V uších se normálně tvoří světle žlutý maz, který může být trochu znečištěn prachem. Odstraňujeme jej kouskem vaty namočeným v jedlém nebo parafinovaném oleji či ve speciálním přípravku pro kočky. Vatový tamponek držíme v prstech a čistíme jím jen tak hluboko, kam se dostaneme. Do hlubších partií nezasahujeme. Podezřele příliš se špinící uši necháme prohlédnout veterinářem, zejména pokud je maz hrudkovitý nebo zapáchá. To by mohlo znamenat onemocnění.

Názorné video:

http://www.youtube.com/watch?v=uQVeSJPlhJc

 

Čištění zubů

Stejně jako u člověka je čištění zubů prevencí proti jejich onemocnění i proti onemocnění dásní. Není však mnoho koček, které by pravidelnou péči dobře snášely. Zuby se čistí hlavně při zavřené tlamě jejich vnějších plošek, kde je usazeno nejvíc povlaku, který má za následek tvorbu zubního kamene. Existují kočičí zubní kartáčky, lze použít i kousek obvazu nebo plátna napnutého přes prst. K dispozici jsou také speciální zubní pasty – zubní pasty určené pro lidi mají pro kočky nepřijatelnou chuť a navíc mohou dráždit žaludek – kočky pastu na rozdíl od člověka polykají. Pokud se však už zubní kámen utvořil, musíme ho nejprve nechat odstranit veterinářem, čištěním pak zabráníme tvorbě nového. 

Názorné video:

http://www.youtube.com/watch?v=aTxuwqyjhz0

 

Střihání drápků

Jestliže kočka chodí ven, není většinou třeba jí drápy stříhat – obrousí si je sama. Kočky bytové, staré nebo malá koťata, která jimi zraňují ostatní sourozence nebo struky matky, tuto péči potřebují. Také při fixaci končetiny ve zlomenině musíme drápy stříhat. Pro kočky, které jdou na výstavy, je tato manikúra dokonce povinná. Kočku vezmeme na klín, jemně přitlačíme loktem ke svému tělu kvůli dobré fixaci a uchopíme tlapku. Jemným tlakem na prst vytlačíme drápek z pochvy a při dobrém světle stříháme. Použijeme buď speciální kleštičky pro kočky, nebo malé pedikérové nůžky. Drápům zkracujeme jen hrot, abychom neporanili nehtové lůžko. Poznáme jej za dobrého světla, kdy růžové prosvítá drápem. Jeho poranění je bolestivé a kočka se pak procedury bojí. Někdy potřebujeme k fixaci druhého člověka. Kočku i kotě navykáme na manipulaci s drápy brzy, zpočátku i bez střihání. Zvířata jsou pak daleko klidnější.

Názorné video:

http://www.youtube.com/watch?v=Ut886IEvn9w

 

Zdroj: Marie Říhová, Chov koček, Grada, 2007