29.07.23 Péče

Zanedbaný pes se zbavil skoro kilogramu zplstnatělé srsti a našel si nový domov

O tom, jak je pravidelná péče o srst psů důležitá, by mohli vyprávět pracovníci anglického útulku Battersea. Do jejich péče se dostala zatoulaná jedenáctiměsíční fenka křížence kokršpaněla, která měla kompletně zplstnatělou srst. Druhou šanci dostala poté, co prošla dramatickou proměnou a ztratila téměř kilogram zacuchané srsti. 

Když se fenka Zelda dostala do útulku, byla velmi nervózní ze svého okolí. Měla silně zplstnatělou, matnou srst se spoustou boláků kolem uší. Cítila se velmi nepohodlně a měla potíže s vnímáním okolního světa. 

Obětaví zaměstnanci útulku se dali do akce a Zeldu kompletně upravili a vykoupali. Pečlivě jí ostříhali srst, odstranil téměř kilogram chlupů. Fenka se po úpravě cítila mnohem lépe a začala projevovat svou láskyplnou povahu. Milovala pozornost a hry. Ukázalo se, že je to dobrodružný mladý pes, který rád chodí na procházky se svými psími kamarády a aktivně se zajímá o různé pachy. 

Po několika týdnech v útulku upoutala pozornost nových majitelů, kteří si zamilovali její živou povahu a odvezli si ji do Londýna, kde začala nový život. Od návratu domů si užívá spoustu mazlení a her a po zahradě se prohání se svým kamarádem Jackem Russellem. 

Clare Penman, ošetřovatelka v útulku Battersea Old Windsor, řekla: "Poté, co Zelda podstoupila tolik potřebnou péči, se její chování změnilo a byla okamžitě uvolněnější, což je důvod, proč je pravidelná péče tak důležitá, aby byl pes šťastný a zdravý." 
¨
Když se psovi zacuchá srst, způsobuje mu to nepohodlí a v chuchvalcích se zachytává vlhkost, což může vést k podráždění a vředům na kůži. V srsti se mohou zachytávat a množit bakterie, blechy a klíšťata. Úprava srsti pomáhá zajistit, aby srst vašeho psa byla čistá, bez smotků, a pomáhá udržet psa v chladu. 

"Chcete-li se o srst svého psa starat, pravidelně ho kartáčujte vhodným kartáčem na srst a nezapomeňte z něj po blátivých procházkách smýt nečistoty. Pokud si nejste jisti, co je pro vašeho psa nejlepší, nebo pokud si všimnete nějakých boláků, poraďte se nejprve se svým veterinářem," uzavírá ošetřovatelka. 

Zelda před proměnou

Foto: organizace Battersea, battersea.org.uk