28.12.12 Zdraví a nemoci

Zánět močového měchýře

Jedná se o poměrně častou diagnózu psů i koček. Příčinou zánětu mohou být bakterie, které pronikly močovou trubicí, nebo i močové kameny, jež zraňují sliznici močového měchýře.

 

Jak ho rozpoznat?

Typickým příznakem je velmi časté močení, i několikrát za hodinu. Zvíře chované v bytě začne být nečistotné. V moči může být (ale nemusí) viditelná krev. K celkovým příznakům patří teplota, apatie, ztráta chuti k jídlu… Samozřejmě záleží na závažnosti bakteriální infekce. Někdy se celkové příznaky nemusí vůbec projevit.

Zánět močového měchýře se může objevit kdykoliv během roku. Poměrně častý je nejen v zimě v důsledku podchlazení, ale i v horkém létě, kdy se pes vykoupe ve studeném potoku. Kromě podchlazení snadno dojede i k infekci.

Zánět je nutné přelíčit antibiotiky! Proto pokud začne zvíře nezvykle často močit a/nebo se pomočuje doma, zajděte s ním na vyšetření k veterináři.

Účinnost léčby se zvyšuje, jestliže moč obsahující antibiotika zůstává v močovém měchýři déle. Proto při podávání antibiotik venčete psa v delších intervalech.

Léčba je dlouhodobá a podobně jako u lidí se zánět často vrací, takže se léčba musí opakovat.

 

Homeopatická léčba

Záněty sliznice močového měchýře mají různé příčiny, pro výběr vhodného homeopatického léku jsou podstatné jejich projevy, jako je časté močení, jestli je bolestivé (pálení nebo bolesti při močení se projevují sténáním nebo olizováním), přítomnost krve nebo hnisu v moči. Je pozitivní, že homeopatickou léčbou je možné tyto záněty vyřešit velice rychle po jejich prvních projevech, ale dá se s jejich pomocí předcházet i recidivám.

 

Sarsaparilla

Akutní i chronický zánět močového měchýře. Akutní zánět s velkou bolestivostí při močení i bolesti v oblasti ledvin. Ředění 30 CH na počátku léčby 2-5krát po sobě, pak pokračujeme dalšími léky. U chronických zánětů 9 CH 2krát denně.

 

Cantharis

Bolesti před i po močení, v moči stopy krve. Ředění 5-9 CH každou hodinu, postupně snižujeme četnost podávání.

 

Mercurius corrosivus

Časté močení nebo spíše odklapávání moči, které je provázeno projevy bolestivosti, krev v moči. Ředění 5-9 CH po 1-2 hodinách, po zlepšení pokračovat lékem Mercurius solubilis 9-15 CH 1-2krát denně.

 

Equisetum hiemale

Bolesti na konci nebo po močení, močový měchýř velmi citlivý na dotek. Zvíře naříká, i když ho chceme vzít a uchopíme ho za břicho. Močení je časté, někdy i inkontinence. Ředění 5-9 CH 3-5krát denně.

 

Zdroje: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz

Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz