07.08.11 Zdraví a nemoci

Zánět spojivek

Zánět spojivek se u psů a koček vyskytuje poměrně často. Příčinou může být pobyt v prašném prostředí, silný vítr, alergická reakce či poranění.

Zanícené oko je poraněné a slzí. V koutku oka se hromadí hlen, což je patrné zejména ráno. Zvíře si postižené oko dost často škrábe, čímž se situace ještě zhoršuje.

 

Co dělat?

V počáteční fázi stačí oko vymývat převařenou vodou nebo odvarem z heřmánku. Použít můžete také dezinfekci určenou pro lidi (Opthalmoseptonex).

Pokud nenastane do dvou dnů zlepšení, nebo se stav naopak zhoršuje, musíte do ordinace, neboť bude pravděpodobně nutná razantnější léčba.

Nenechte zvíře, aby si oko škrábalo. Pokud to dělá, musíte ihned nasadit ochranný límec.

 

Užitečné rady

Oči pravidelně vytírejte převařenou vodou nebo očními kapkami, nejlépe večer. Oční hygiena dokáže zabránit zánětu spojivek neinfekčního původu.

Nepoužívejte bez konzultace s veterinárním lékařem žádné oční léky, které zabraly u vás a našli jste je v nočním šuplíku. V případě vašeho zvířete nemusí být vhodné.

Pozor na zánět rohovky! Vidíte-li, že se oko náhle stává „neprůhledné“, musíte okamžitě do ordinace, neboť hrozí trvalé poškození zraku. Rozhodují hodiny.

Zarudlé oko může také signalizovat oční zákal. Pokud je zvíře podrážděné, zalézá a oko je na dotyk bolestivé, je na místě ho odvézt co možná nejdříve do veterinární ordinace.

 

Ukázka z knihy: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz

Tato ojedinělá publikace je určena všem majitelům psů a koček, kteří se zajímají o zdravotní stav svého miláčka. Čtenář v ní najde stručné a srozumitelné informace, co je nejdůležitější v preventivní péči o psa a kočku, jaké jsou nejčastější diagnózy a jak postupovat v domácím ošetření. Dozví se také, kdy a proti čemu je nejlépe očkovat, kdy a jak odčervovat, jak čistit uši, co dělat při úrazu, průjmu či zvracení... Na konci knihy je připojen popis základních ošetřovatelských úkonů, které by měl majitel zvířete zvládnout, vybavení domácí lékárničky a několik rad pro chování v ordinaci.