06.04.13 Zdraví a nemoci

Zánět zvukovodu

 

Když je ucho hladké, růžové, nebolestivé, bez zápachu a výtoku, pak je zdravé. Ovšem čas od času může vaše zvířecí mazlíčky potrápit zánět...

Zevním zvukovodem máme na mysli kanálek, který vede od ušního boltce dovnitř k bubínku. Zánět zvukovodu se vyskytuje především u psů s převislýma ušima. Obecně mají záněty různé příčiny – bakteriální, parazitární nebo plísňové. Někdy může být spouštěčem zánětu také cizí těleso (např. travní osiny). U některých plemen je třeba pravidelně vytrhávat chloupky rostoucí ve zvukovodu, a to především u pudlů, kníračů, bišonků, maltézáčků, jokšírů a dalších plemen s jemnou srstí. Pokud se chlupy ponechají ve zvukovodu, vytváří často společně s ušním mazem ušní zátku, která brání větrání zvukovodu a to vede ke vzniku zánětu. U koček se zánět zvukovodu nevyskytuje tak často a téměř vždy je způsoben parazity (ušní svrab).

Jak ho poznat?

Klasickými příznaky zánětu zvukovodu je časté třepání hlavou a drbání ucha. V případě, že je ucho velmi špinavé, zapáchá, vytéká z něj páchnoucí tekutina, jeho povrch je zarudlý či zdrsnělý, nebo si zvíře nezvykle často drbe ucho, třepe hlavou, tře uši o koberec apod., určitě s návštěvou veterináře neotálejte!Pokud se škrábe kočka a v jejím uchu objevíte špínu připomínající kávovou sedlinu, můžete si být téměř jistí, že se jedná o ušní svrab, který také vyžaduje odbornou pomoc.

Co dělat?

Pokud ucho jen svědí, ale nic z něj neteče, vykapejte ho čistícími kapkami. Jestliže zpozorujete, že se zvířeti ulevilo, opakujte čištění každý den až do odeznění příznaků.

Zvířeti nikdy nečistěte uši vodou, borovou vodou ani jakýmkoliv olejem.

Pokud zpozorujete páchnoucí sekret, musíte navštívit veterináře, který ucho zvířete vyšetří a nasadí odpovídající léčbu (speciální kapky).

Vždy pečlivě dodržujte léčebný postup, který naordinoval veterinář. Domácím mazlíčkům je kapání zanícených uší velmi nepříjemné, proto proti němu mnohdy velmi zarputile protestují. Ovšem vy to nevzdávejte a vytrvejte, do nedoléčeného ucha by se infekce velmi rychle vrátila. Často se veterináři setkávají s případy, kdy majitelé vodí svá zvířata do ordinace z důvodu, že předchozí kapky „nezabraly“, takže se nasadí jiné... Za měsíc se opakuje stejný scénář. Výsledkem pak může být chronický zánět zvukovodu. Přitom by mnohdy stačilo, kdyby se při prvním zánětu dodržel léčebný postup a nepřerušil se v průběhu, když došlo k prvnímu zlepšení.

V případě, že zvířeti nejste sami schopni uši vykapat, nezbývá vám nic jiného než se domluvit s veterinářem a chodit na tento úkon do ordinace.

U psů přicházejících do užšího styku s kočkami se můžeme setkat s ušním svrabem, který je způsoben parazitickým roztočem. Je nutno přeléčit veškerá zvířata v domácnosti, na které je svrab přenosný.

Osiny trav, které se dostanou do zvukovou, ucho dráždí a zraňují. V takovém případě často dochází k zanícení a zvířeti se spustí hnisavý výtok z ucha. Vždy je nutné odborné odstranění cizího tělesa a vyčištění zvukovodu. Domácí pokusy o vyndání osin mohou skončit jejím zasunutím hlouběji do zvukovodu, kde může v nejhorším případě dojít až k perforaci (proděravění) bubínku.

Jak uši čistit?

Mírné zašpinění ucha ušním mazem je běžné. Ucho vyčistěte následujícím způsobem: pořiďte si roztok na rozpouštění mazu v uších, ten aplikujte do zvukovodu klidně ve větším množství a chrupavčitou trubici zvukovodu masírujte, až je slyšet šplouchání. Pak už jen vytírejte papírovým kapesníkem namotaným na prstu, co zvíře vyklepe do ústí zvukovodu. Před čištěním druhého ucha vždy očistěte kónus kapek (hrozí riziko zavlečení infekce z nemocného ucha do zdravého). Pokud si nevíte rady, nechte si od veterináře předvést, jak ucho správně vyčistit (případně jak aplikovat speciální kapky při léčbě).

Pokud zánět přece jen propukne, můžete léčbu podpořit také homeopaticky. Jaké léky zvolit?

Akutní záněty zevního zvukovodu

Tato homeopatika se podávají v počáteční fázi zánětu, kdy můžete pozorovat překrvenost a bolestivost ucha.

 

Aconitum napellus

Podávejte při náhlých bolestech ucha se zarudnutím. Většinou po pobytu ve větrném, suchém a chladném počasí. Začátek se často objeví uprostřed noci, kdy zvíře vzbudí svého pána bolestivými projevy. Ředění 9 CH několik dávek podejte co nejdříve po objevení prvních příznaků.

 

Dulcamara

Záněty ucha se objevují po vystavení vlhkému chladu, například po promoknutí, často po vodních pracích loveckých psů v chladném počasí. Ředění 9-15 CH 2-5krát denně.

 

Belladona

Prudký začátek, bolestivost, ucho je na pohmat teplé. Bubínek je překrvený, vyskytuje se horečka. Ředění 9 CH 5krát denně.

 

Ferrum phosphoricum

Pomalejší rozvoj zánětu, bubínek je mírně překrvený, teplota nebývá. Ředění 9 CH 5krát denně.

 

Chamomilla

Postižené ucho je překrvené, červené a citlivé, druhé je studené. Zvíře reaguje velmi podrážděně, až neadekvátně. Ačkoli se ucho nezdá tolik podrážděné, jedinec se projevuje až agresivně, pokud si ho chceme prohlédnout. Ředění 15-30 CH po 2 hodinách.

 

Pyrogenium

Podává se k prevenci komplikací. Ředění 9-15 CH 1-2krát denně.

 

Hnisavé záněty ucha s výtokem

Hepar sulfuris calcareum

Hnisání, páchnoucí, žlutý sekret. Podáváme raději vyšší ředění pro vysušení sekrece. Ředění 15 CH 3krát denně.

 

Mercurius solubilis

Sekret z ucha je nazelenalý, zapáchající, může se objevit příměs krve. Ředění 9-15 CH 3-5krát denně.

 

Pyrogenium

Opět lék při hnisání a zápachu. Ředění 9-15 CH 1-2krát denně.

Chronické a opakované záněty ucha

Calcarea carbonica

Kromě opakovaných zánětů ucha se u zvířete objevují také kožní problémy. Zánět v uchu se opakuje 2-4krát ročně. Zejména u robustních jedinců. Ředění 15 CH 2-3krát týdně.

 

Calcarea phosphorica

Často opakované otitidy i více než 6krát ročně. Hlavně u vytáhlých a rychlých jedinců. Ředění 15 CH 2-3krát týdně.

 

Silicea

Lék chronického hnisání. Jedná se o drobné, neduživé a paličaté jedince. Sýrový sekret, svědění a zápach z ucha. Ředění 15-30 CH 1-2krát týdně.

 

Thuya occidentalis

Chronické otitidy, spíše tlustí jedinci s mastnou kůží a srstí, v uších se často vyskytují papilomatózní výrůstky. Opakované léčení kortikoidními kapkami. Ředění 15 CH 2krát týdně.

 

Pulsatilla

Sekret proměnlivé barvy, množství i konzistence. Zesílení stěny zvukovodu, opakované záněty. Ředění 15 CH 1krát denně až 2krát týdně.

 

Lycopodium clavatum

Opakované záněty uší, spíše pravostranné, u zvířat s ekzémy, které svědí i ve spánku, s nadýmáním, nebo u jedinců, kteří jedí po troškách. Ředění 15 CH 2-3krát týdně.

 

Zdroje: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz

Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada